TOPlist

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

STARÝ DOBRÝ WESTERN přijat do hlavní scény country

STARÝ DOBRÝ WESTERN 2013 - Kalamity Jane - Lenka Šindelářová (Foto: Leona Brázdilová / Gympleři)

STARÝ DOBRÝ WESTERN 2013 – Kalamity Jane – Lenka Šindelářová (Foto: Leona Brázdilová / Gympleři)

Fotogalerie z 15. ročníku SDW zde

První srpnový víkend, 2. – 3. 8. 2013, patřil na Bystřičce u přehrady country & westernu. V areálu letního kina a také na druhé straně přehrady na scéně U Mokrošů sídlil 15. ročník country festivalu STARÝ DOBRÝ WESTERN.

V průběhu tropického víkendu se na dvou scénách představilo přes dvě desítky kapel regionálního dosahu, ale také hvězdy české, slovenské, polské i americké country scény. „Když jsme před patnácti lety uspořádali první ročník tenkrát jednodenního regionálního festiválku, vůbec nás nenapadlo, že zde za pár let přivítáme i americké muzikanty a velké hudební ikony. Plníme si zde své hudební sny,“ prozradil dramaturg a jeden ze dvou zakladatelů festivalu Martin Kožich.

Páteční program byl na scéně Letní kino zahájen v 16 hodin festivalovou hymnou a slavnostním vztyčením vlajky. Slavnostně nastoupené pořadatele vystřídala vsetínská kapela Vrkoč a hlediště bylo při jejich vystoupení již téměř zaplněno. Tomáš Pifka, jeden z hlavních organizátorů prozradil: „Vypadá to, že se začíná vracet naše snaha prezentovat STARÝ DOBRÝ WESTERN jako dvoudenní akci. Záměrně skládáme vystoupení známých interpretů napříč celým dnem. Snažíme se přimět návštěvníky, aby přijeli hned na začátek a poslechli si více z toho, co jsme pro ně připravili. Věříme, že mezi vystoupeními známých interpretů uslyší i něco pro ně doposud neznámého a objeví tak další směr country muziky.“

Klasickou americkou country 70. a 80. let představila hned v pátek odpoledne kapela Metropolitan Country, po nich se již na pódiu objevili známí Poutníci a s mírným zpožděním z cest dorazila i kapela Bokomara s Naďou Urbánkovou. Její vystoupení bylo příjemné a hity jako Drahý můj, Závidím, Vilém peče housky nebo Blonďák s červenou bugatkou si spolu s Naďou Urbánkovou broukalo patnáct stovek návštěvníků všech generací.

Závěr pátečního festivalového dne pak obstarala pořádající kapela Gympleři a Drops z Karviné country bálem pod širým nebem. Ten zpestřily nejen ukázky country tanců v podání taneční skupiny Ruty Šuty Kelč, ale také třeba rapová óda na STARÝ DOBRÝ WESTERN v autorském provedení moderátora Reného Mikulenky.

Sobotní country maraton odstartoval již v 11 hodin na scéně U Mokrošů. Scéna zaměřená v minulých letech spíše bluegrassově „do modra“ letos představila i pár zajímavých regionálních hudebních uskupení trampského a folkového ražení. Vystoupili zde Jižané z Březolup, Telegraf Uherské Hradiště, Fojti Valašské Meziříčí a Jack´s Band ze Zlína. V odpoledním bloku pobavili publikum svými vtipnými texty a originálními melodiemi držitelé Ceny Akademie populární hudby Anděl – vsetínští Žamboši. Ty pak na pódiu vystřídal BlueREJ z Ostravy/Opavy a závěr patřil severomoravské kapele Silent Rain.

Hudební program na scéně Letní kino začal ve 13 hodin, kdy se na pódiu představil František Hacker, šerif osady Ztracenka a kapelník K.T.O. Ten zde před diváky vysvětlil a omluvil neúčast K.T.O. z důvodů nemoci, ale za doprovodu kladenské kapely KUPA zazpíval několik hitů Kamarádů trampských oňnů. Následovala opavská kapela Country S.R.O., a pak se již na pódiu objevila letošní Westernová premiéra – vystoupení Ivana Mládka s Banjo Bandem. Jejich vystoupení plné průpovídek, gagů a scének zajisté potěšilo všechny milovníky Mládkových vtipů a nestárnoucích hitů. Atraktivní moderní country pak zahrály dvě kapely ze Slovenska – Neznámi a The Colt. Po nich se již na pódiu představila vsetínská kapela Gympleři, jejichž vystoupení bylo zpestřeno dvěma výjimečnými událostmi. Tou první bylo převzetí ocenění Association for Main Scene of Country Music. Gympleři přebírali ocenění již po druhé, letos byl ale do hlavní scény country přijat hudební festival STARÝ DOBRÝ WESTERN. A jeho přijetí do síně slávy ztvrdilo svým podpisem 12 českých hudebních velikánů jako např. Zdeněk Rytíř, Jan Vyčítal, Mirek Hoffmann, Tomáš Linka, Pavel Bobek nebo Robert Křesťan. V průběhu svého vystoupení Gympleři stihli pokřtít první CD z letošní edice Všechno, co mám rád. Druhé CD z kompilace bude pokřtěno na přelomu listopadu a prosince a bude obsahovat vánoční písničky.

Od osmi hodin pak již v zaplněném areálu letního kina zněla pravá americká country v podání charismatického skladatele, zpěváka a kytaristy Raye Scotta, který vystoupil s doprovodnou polskou kapelou Lonstar Band. Po něm se představili čeští hudební velikáni – Robert Křesťan s kapelou Druhá tráva. Kapela Druhá tráva letošním druhým oceněným Association for Main Scene of Country Music a jejich vystoupení obohatil další letošní americký host – Charlie McCoy. Energický hráč na foukací harmoniku, který hudebně spolupracoval s legendami jako Johnny Cash nebo Bob Dylan, předvedl své umění i na Bystřičce a fascinujícím výkonem zvedl z laviček publikum Starého dobrého westernu. Závěr jubilejního festivalu pak již po šesté patřil Petru Spálenému za doprovodu kapely Apollo Band. Jeho hity a spontánní projev nedovolil snad nikomu opustit areál letního kina dříve, než dozněl poslední hit. Po posledním tónu se pořadatelé a moderátoři rozloučili s návštěvníky a s ukončeným, nově oceněným, jubilejním patnáctým ročníkem zpěvem festivalové hymny a společným stažením vlajky, která bude odpočívat až do prvního srpnového víkendu roku 2014.

„Tropický hudební víkend doplněný ukázkami country tanců a westernových dovedností shlédlo téměř dva a půl tisíce diváků. Návštěvníci využívali přechod mezi dvěma scénami nejen k hudebnímu obohacení, ale také jako příležitost prohlídnout si krásné prostředí údolí přehrady Bystřička a osvěžit se v jejích vodách,“ shrnula mluvčí festivalu Petra Dvořáková.

Martin Mrlina, druhý ze zakladatelů festivalu, na závěr dodal: „Jsme moc rádi, že návštěvníky neodradila tropická vedra a přišli k nám. Opět jsme od muzikantů slyšeli: Jak vy to děláte, že tady máte tak skvělé publikum! Tahle pochvala patří obrovským dílem našim návštěvníkům, ale také partnerům, pořadatelům, moderátorům, zvukařům a technikům – prostě každému jednotlivci z více než stočlenného týmu dobrovolníků, kteří s Westernem pomáhají. Děkujeme Vám, protože díky Vám je Western právě takový, jaký je.“

Certifikát Asociace hlavní scény country hudby

Certifikát Asociace hlavní scény country hudby

avatar Autor: on 8.8.2013. Filed under Headlines,Zprávy. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.