TOPlist

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Greenhorns 1975–91: léta netučná i tučná

Greenhorns: Zlatá éra 1975-1991Necelé tři roky po vydání kompilace Greenhorns Zlatá éra 1967–1974 se Supraphon vrátil k písničkám kapely, která se zcela zásadním způsobem podílela na zdomácnění country muziky u nás, a připravil pokračování zahrnující písně z let 1975–1991. Zatímco první výběr čerpající z období pouhých sedmi let představil klasické hity, které i dnes zdá snad každý, výběr z šestnácti let následujících zachycuje nejen roky pro kapelu úspěšné, ale také chvíle, kdy procházela personálními změnami, čelila problémům let normalizace a hledala cesty, kudy se dál ubírat. Že všechny nástrahy doby nakonec se ctí překonala, dokládají tři cédéčka s pětasedmdesáti písničkami a téměř čtyřmi hodinami muziky.

Ať už budeme pohlížet na výběr očima nostalgického pamětníka počátků country v Čechách, nebo minulostí nezatíženého posluchače, můžeme zevrubně sledovat vývoj kapely a zjišťovat například, jak postupně do svého repertoáru zařazuje stále více a více původních českých skladeb. Časté výměny muzikantů se také odrážejí na hudebním směřování – na jedné straně lze vypozorovat opakované pokusy o jakousi ne zcela ujasněnou variantu moderní country, na straně druhé kapela postupně dotváří svůj jedinečný a nezaměnitelný styl spojující tradiční country, bluegrass, českou trampskou píseň a swing.

Ač druhá polovina sedmdesátých let a část osmdesátých nepatřila v historii kapely k časům nejšťastnějším, zůstala tu i tak pěkná řádka nezapomenutelných písniček. K nejvýraznějším Zelenáčským kouskům z té doby patři skvělý Cadillac a neméně vtipný Pivní džíp s tehdy ještě sporadicky zpívajícím Honzou Vyčítalem, Dívka s vlasem medovým s takřka hororrovým textem Mirka Hoffmanna nebo celá várka „australských“ songů. Třetí cédéčko výběru pak zachycuje končící osmdesátá léta, soumrak starého režimu a také několik nejsilnějších písní, které Greenhorni kdy natočili. Mnohé songy, které tehdy vznikaly, byly na první poslech na hony vzdáleny divokému západu a v textech Honzy Vyčítala se obracely do naší současnosti i celkem nedávné minulosti. Ve spojení s patřičnou dávkou poetiky, která ale ve svém duchu zůstávala stále westernově romantická, pak vznikaly takové perly, jako třeba Battledress nebo úprava Šlitrových a Suchého Kamarádů.

Šestnáctistránková brožurka doprovázející cédéčko bohužel trpí podobnými neduhy jako v případě předcházejícím. Nepříliš nápadité grafické ztvárnění, stručné informace o skladbách (uvést, ze kterých alb pocházejí jednotlivé nahrávky a v jaké sestavě je skupina nahrávala, by určitě nebylo na škodu) a ani zbytečný „rejstřík“ písní neslouží ku prospěchu výběru. Na webu www.greenhorns.cz jsou sice podrobně rozepsáni muzikanti, kteří se podíleli na jednotlivých albech skupiny, ale protože řazení skladeb na výběru není přísně chronologické, pátrání, kdo hraje to či ono sólo, se tak nepříjemně komplikuje. Částečné řešení naštěstí přináší výstižný a obsažný sleeve-note Mirka Černého, který pomůže nezasvěcenému čtenáři orientovat se v těch nejzásadnějších souvislostech.

Vzhledem k tomu, že na tři disky se vešla téměř kompletní diskografie skupiny z daného období, lze litovat, že si své místo nenašlo alespoň několik písniček z Balady pro banditu, v jejímž filmovém zpracování si tehdejší Zelenáči nejen zahráli, ale značnou měrou i přispěli ke zdaru tohoto kultovního díla. Pár nahrávek, které by bylo možno s lehkým srdcem oželet a které by mohly uvolnit místo, by se lehce našlo.

Výběr Zlatá éra 1975–1991 s podtitulem od Zelenáčů zpátky ke Greenhornům je v každém případě chvályhodným počinem a dobrým důkazem snahy Supraphonu systematicky mapovat to kvalitní, co se v historii české populární hudby urodilo. Ostatně recenze na jubilejní (a doposud nejrozsáhlejší) kompilaci Spirituál kvintetu, která před nedávnem vyšla, bude brzy následovat…

Zlatá éra 1975–1991, od Zelenáčů zpátky ke Greenhornům
Supraphon, 2010
Seznam skladeb:
CD 1
Dálnice * Cadillac (One Piece At A Time) * Dívka s vlasem medovým (Ballad Of Forty Dollars) * Banjo má pět strun * Blues prázdného motelu (Spokane Motel Blues) * Matčiny růže (Old Five And Dimers Like Me) * Cítím vůni vlasů tvých (Just The Other Side Of Nowhere) * Netoužím po lustrech z křišťálu (Crystal Chandeliers And Burgundy) * Rozmarná kráska * Tvrdý má řidič chléb (There Ain´t No Easy Run) * Poslední rallye (Twentieth Century Drifter) * Dívka, co se smála jak Chaplinův Kid * Zbyl mi jen tvůj mokasín * Toulám se zas dál * Fidlací song (Never Having You) * Jak pytlák Říha * Hej, strojvůdče (Hey, Porter) * Pivní džíp (Lord Mr. Ford) * Cesta k Hoganový soutěsce (The Road To Hogan´s Gap) * Bobův hrob (The Swangman´s Rest) * Chajda kůrová (The Old Burk Hut) * Bluy Brink * Kde našli muži hrob (Where The Dead Men Lie) * Johnsonův protijed (Johnson´s Antidote) * Dělová koule (Fireball Mail)

CD 2
C model * Kočovníci (The Overlander) * Směr Jižní Austrálie (Bound For South Australia) * Umírající pastevec (The Dying Stockman) * Vazoun Bill a bicykl (Mulga Bill´s Bicycle) * Vostrej Australák (The Wild Colonial Boy) * Zlaté dny (The Roaring Days) * Blizzard * Dlouhý černý závoj (The Long Black Veil) * Abilene * Kluk z plání (I Recall A Gypsy Woman) * Pod liščí skálou * Mistře Buriane, díky za ten svět * Ten sen jsem míval (El Paso City) * Vyju na měsíc (Howlin´ At The Moon) * Mimozemšťan * Frankie a Johnny (Frankie And Johnny) * Dvakrát do stejné řeky * Já život jsem jak trampskej bágl lehce rozbalil * Mistr čas * Zelenáč (Tenderfoot) * Písně Mississippi slyším zas (Miss The Mississippi And You) * Odmítám zapomenout * Zatracenej život (Before I Met You) * Ďábelský sen (Devil´s Dream)

CD 3
Černý diamant (Black Diamond) * Medomlsnej Dan (Old Joe Clark) * Pár tónů (Prisoner´s Song) * Neklaunova zpověď * Marion Lee * Pořád cestuju sám (Lonesome Traveller) * Dům v pastvinách (Home On The Range) * Zálesácká bowle * Sedm španělských andělů (Seven Spanish Angels) * Kocour prospektor * Pracoval jsem na trati (Working On The Railroad) * Jenom dým * Zelení mužíci * Kamarádi 2 * Battledres * Podzim hlásí příchod * Ranní vlak (Morning Train) * Nebij ženu v neděli * Carmen (Tonight Carmen) * To tenkrát v čtyřicátom pátom * Hats Off To Patton (To tenkrát v čtyřicátom pátom) * Začni hrát (City Jail) * Veterán * Už slyším nebeský jezdce zas klít * Pomerančový expres (Orange Blossom Special)

avatar Autor: on 29.11.2010. Filed under Recenze. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*