TOPlist

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Lešek Semelka: „Michalovi Tučnému jsem věřil!“

Lešek SemelkaJako každým rokem i letos jsme vybraným hostům festivalu Stodola Michala Tučného, který se uskutečnil 21. srpna 2004 v jihočeských Hošticích, položili několik anketních otázek. Jejich odpovědi jsme pečlivě zaznamenali a nyní vám je předkládáme. Naší letošní ankety se zúčastnili pánové Ondřej Hejma, Lešek Semelka, Ivan Hlas a Jakub Smolík. Řeč byla nejenom o písničkách Michala Tučného a jejich stále popularitě, ale zajímali jsme se i o repertoár samotných dotázaných.

Otázky:
1. Proč jsou podle vás i po tolika letech písně Michala Tučného tolik populární?
2. Kterou písničku Michala Tučného byste si rád zazpíval a proč?
3. Kterou písničku z vašeho repertoáru byste si rád zazpíval s Michalem Tučným a proč?

Ondřej Hejma
ad 1) Všechno to jsou dobré písničky. Michal měl za svůj život desítky hitů, což ostatně dokazuje i dnešní program. To je pro zpěváka požehnání a všechny ty písně se budou líbit ještě hodně dlouho.

ad 2) Já tu budu zpívat hned čtyři písně, takže všechny čtyři. Ale líbí se mi i další. Třeba „Pověste ho vejš,“ kterou bude zpívat Ivan Hlas. To je opravdu nádherná věc.

ad 3) Já bych ten výběr nechal na Michalovi a rozhodně ho bych ho nikam netlačil.

Jakub Smolík
ad 1) Michal byl, je a bude pojem. A na české country scéně ho už asi nikdo nepřekoná. Měl krásné melodické písničky a to je asi i důvod, proč sem do Hoštic jezdí stále tolik lidí.

ad 2) Bohužel, já už jsem měl výběr písní hodně omezený, takže třeba „Tam u nebeských bran“ jsem si již zazpívat nemohl. Ale myslím si, že na tomto festivalu jde spíše o to, zavzpomínat si na Michala Tučného a pak je úplně jedno, kterou písničku tady budu zpívat já. V každém případě to ale pro mne bude velká pocta.

ad 3) S Michalem jsme se domlouvali, že společně natočíme jeden duet. Bohužel, tento záměr se už neuskutečnil. Ale možná bychom si spolu zazpívali „Ave Maria.“ Ta by se Michalovi určitě líbila. Kdybychom každý zazpívali jednu sloku a potom společně refrén, myslím si, že by to bylo moc fajn.

Ivan Hlas
ad 1) Já jsem na Stodole už po několikáté a po každé samozřejmě zpívám nějakou z Michalových písní. A proč jsou stále populární? Jsou prostě dobré. Lidé je znají a mohou je společně zazpívat. Samozřejmě je to také tím, že je zpíval právě Michal, protože on byl opravdová osobnost a to lidi vždy přitáhne. A jsem moc rád, že se této akce mohu také zúčastňovat.

ad 2) Letos si tady v Hošticích zazpívám „Červenou řeku.“ To je vůbec první píseň, kterou jsem kdy z tohoto žánru zpíval. Na závěr programu ještě zpíváme ve čtyřech „Tam u nebeských bran,“ což je opravdu hymnická věc. V Hošticích ji budu zpívat poprvé a moc se na to těším.

ad 3) Já už jsem se o tom několikrát zmiňoval. Ještě než Michal umřel, tak jsme spolu plánovali společnou desku. Bohužel, k této spolupráci již nedošlo. Ve svém repertoáru mám více písní, o kterých si dovedu představit, že by je zpíval Michal. Třeba „Prázdnou náruč.“

Lešek Semelka
ad 1) Nevím, jestli jsem zrovna já ten pravý na hodnocení písní Michala Tučného, protože celý svůj život působím v jiné hudební oblasti a jako rocker jsem se s country hudbou celou tu dobu míjel. Ale jak člověk stárne, tak také padají i hranice mezi hudebními žánry. Důležité totiž je, jestli je ta písnička dobrá. A to je také důvod, proč jsem tady. Michal mě totiž dokázal přesvědčit. Všechno, co zpíval, jsem mu věřil a stejně silně zasáhly všechny jeho písně i mnoho dalších lidí. Možná, že v tom je i kus určitého vzdoru proti dnešní „oficiální kultuře,“ která ani kulturou není. Je to určitý protipól k tomu, co slyšíme každý den v rádiích, všechny ty uměle vytvářené hvězdy. Naštěstí je zde ta ohromná trvanlivost lidí, jako Michal Tučný nebo Petr Novák, jejichž písničky tu s námi zůstaly, i když oni už tu nemohou být.

ad 2) Já si tu dnes zazpívám několik písní. Přiznám se, že neznám vše, co Michal natočil a nazpíval, ale jsem moc rád, že tady v Hošticích mohu zazpívat mimo jiné i krásnou píseň „Jak chcete žít bez koní.“ To je skladba, u které je úplně jedno, jestli ji zpívá rocker, nebo z jakého je žánru, protože v ní žádné hranice nejsou. Je to nádherná píseň a já si ji moc rád zazpívám.

ad 3) To by samozřejmě záleželo na Michalovi, ale určitě by se nějaká píseň našla. Dost často jsem oslovován zpěváky, kteří mají rádi moji písničku „Jména,“ což je zase typ skladby, u které je jedno jestli ji zpívá countryman nebo rocker.

avatar Autor: on 14.9.2004. Filed under Rozhovory. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.