TOPlist

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Křižovatka Lucie Redlové

Lucie RedlováKřižovatka může být místem osudových setkání i střetů. Název Křižovatka nese i druhé autorské album Lucie Redlové, původem i duší valašskomeziříčské písničkářky, kytaristky a mandolinistky. Když před třemi lety nahrála Lucie svůj vydařený debut První, poslední, zdálo se, že má slušně našlápnuto k sólové dráze. Dokázala vystoupit ze stínu svého slavného otce a její jméno zaznamenali hudební fajnšmekři napříč snad všemi žánry. V tu chvíli se ale Lucie ocitla na zvláštní životní křižovatce: Kam vlastně se v muzice vydat dál? Dlouholetá hudební spolupráce s valaškomeziříčskou skupinou Docuku směřovala ke konci a pokus o pravidelné hraní s kamarádkou Jitkou Šuranskou zkomplikovaly termíny i to, že to Lucie měla ze svého tehdejšího bydliště (Prahy) na rodnou Moravu přeci jen kus cesty. Na podzim roku 2009 založila skupinu Grade a následující rok definitivně opustila Docuku.

Když přišla nabídka na hraní s Trabandem, nezaváhala ani na chvíli. „Byla jsem ve Futuru na koncertě Trabandu a říkala si: ,Kurník, těm to šlape, s těmi si tak někdy zahrát,… a ani ne za půl roku jsem si s nimi na stejném místě zahrála.‘ S Trabandem pak vystoupila ještě mnohokrát, což si obě strany nemohou vynachválit a využívají každou příležitost ke společnému vystoupení. Vedle toho ale Lucie stále pilně koncertuje s Garde i sólově.

Jedním z magických míst, kde se kříží cesty muzikantů, kteří by se jinak snad ani nemohli potkat, je Náměšť nad Oslavou. Právě tady na Folkových prázdninách se vloni Lucie Redlová (v dvojroli „členky“ Trabandu a zároveň spolupracovnice organizátorů festivalu) seznámila s pozoruhodným charismatickým mužem s houslemi, kytarou a banjem – Timem Eriksenem, znovuobjevitelem a propagátorem pradávných songů zvaných Sacred Harp. S tím Timem Eriksenem, jehož hlas a písně dotvářely nezapomenutelný film Cold Mountain a který už dávno předtím dokázal ve své kapele Cordelia’s Dad propojit současný punk i hardcore s nejstarší americkou tradicí. A nezůstalo jen u společného a nekonečného jamování v náměšťském Špitálku. Chuť pustit se do společného hudebního projektu byla oboustranná a druhé album začalo získávat konkrétní obrysy – Tim se ujal producentské role a Lucie se svými spřízněnými textaři a muzikanty začala chystat písničky.

Album se natáčelo v osvědčeném studiu Jámor Ondřeje Ježka a vedle Lucie Redlové se ho účastnila celá její současná kapela Garde. Tu tvoří Martin Knor (kytarista z Valaškého Meziříčí, jehož jméno mnozí znají z Mňágy a Žďorp), baskytarista Ivan Trpík a bubeník Milan Kratochvíl. Vypomohli i další muzikanti včetně samotného producenta i majitele zvukového studia – Tim Eriksen nahrál hutné „noise-punkové“ elektrické kytary a použil i svojí mexickou dvanáctistrunnou kytaru zvanou bajo sexto. Ondřej Ježek sice připojil jen pár tónů na klávesy Rhodes Mark ale hlavně, jak říká Lucie: „Měl ty správné nápady na to, kde který nástroj použít – a vždy ho také briskně vytáhl z rukávu.“ O klávesové party se postaral hostující jazzman Marek Novotný a drobné rytmické nástroje rozezvučel bubeník Trabandu Václav Pohl.

Vedle Radky Bzonkové, s níž Lucie spolupracovala i na svém prvním albu, přispěla dvěma texty i písničkářka (a rodící se hvězda českého folkového šansonu) Lada Šimíčková, jeden text pochází od Jakuba Horáka ze skupiny Zhasni, jeden je lidový a pro píseň Jsi nejlepší, si Lucie Redlová napsala slova sama. „Texty zachycují ženu v jejích různých polohách ve věku, kdy se láme z puberťačky v matku. Zatímco největší starostí mladé dívky je užívání si s kamarády či hledání partnera, k tématům dospělé ženy patří udržení vztahu, zvládání i nezvládání mateřství, manželství,“ popisuje Redlová koncept alba.

O atmosféře natáčení i chystaných koncertech pak říká: „Evidentně to Tima s námi bavilo, jelikož přiletí v květnu na čtyřdenní křtící turné, což původně vůbec nebylo v plánu! Konečně se tedy představí fanouškům i v Praze, kde ještě nikdy nehrál, přesto, že byl v České republice už asi čtyřikrát.“

Album Křižovatka vychází 17. dubna a termíny koncertů s hostujícím Timem Eriksenem jsou: 14. 5. – Praha, Kaštan; 15. 5. – Valašské Meziříčí, M-klub; 16. 5. – Brno, Stará pekárna; 17. 5. – Zlín, Zelenáčova šopa.

Podrobnější informace o albu Křižovatka přinese připravovaná recenze. Už předem ale lze otevřeně prohlásit, že je skvělé. Spíše rockové než folkové, což mnohé Lucčiny příznivce možná překvapí, v každém případě ale skvělé!

Lucie Redlová a Jarda Svoboda (Traband)
Lucie Redlová a Jana Kaplanová (Traband)
Lucie Redlová
Tim Eriksen
Tim Eriksen

Foto: Evžen Müller (CountryWorld.cz)

avatar Autor: on 9.4.2012. Filed under Zprávy. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*