TOPlist

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou – ročník dvacátý sedmý

Folkové prázdninyLetošní Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou proběhnou ve dnech 21. – 28. července a opět nabídnou celou řadu výjimečných koncertů a hudebních setkání. Komorní a příjemná atmosféra festivalu, na kterém se potkává tradiční a akustická muzika z mnoha koutů světa se současným folkem i world music, přivádí každoročně do malebného města na Třebíčsku řadu návštěvníků. A stejně jako oni, tak se do Náměště rádi vracejí i mnozí muzikanti.

Hned úvodní koncert slibuje dva mimořádné zážitky – Ivu Bittovou & Čikori a polyfonní kvartet Tenores di Bitti „Mialinu Pira“ ze Sardinie. Houslistka, zpěvačka a skladatelka Iva Bittová na Folkových prázdninách vystupuje často. Její obnovená skupina Čikori je doslova přehlídkou muzikantských es: Vladimír Václavek (akustická kytara), Oskar Török (trubka), Jaromír Honzák (kontrabas) a Miloš Dvořáček (bicí, perkuse). Mialinu Pira mají ve svém repertoáru jak duchovní, tak světské skladby vycházející z tisíce let starých vícehlasných zpěvů.

Zvláštní postavení má v rámci Folkových prázdnin nedělní Divadelní den, během kterého vystoupí například herečka Anna Polívková, divadlo Kufr nebo divadelně-hudební skupina Děsně fajn. Nový projekt představí hudebník, divadelník a umělecký kovář Petr Píša, zde jako kapelník početného dechového tělesa Zatrestband. Svoje největší „folkové“ hity do Náměště přijede z Valmezu zahrát Mňága a Žďorp. O závěr dne se pak postará strhující balkánská dechovka Karandila Junior.

Pondělní „Písničkáři a bariéry“ budou ve znamení dvou návratů a jedné premiéry. Vladimír Mišík na festivalu tentokrát vystoupí s ČDG, příležitostnou sešlostí kamarádů, co mají právě čas a chuť. S novým repertoárem se na festival vrátí irský písničkář Mark Geary. Estonská písničkářka Mari Kalkun naopak své křehké opusy inspirované tradičními zpěvy své země zahraje na „Folkovkách“ poprvé.

Úterní program s podtitulem „Vokály a bariéry“ zahájí Dan Bárta, který na festival přijede s Triem Roberta Balzara. V unikátním projektu Marewrew se pak představí čtyři zpěvačky a světoznámý zpívající hráč na strunný nástroj tonkori Oki (zástupce národa Ainů žijících na japonských ostrovech). V Náměšti je doprovodí vyhlášený brazilský perkusista Marcos Suzano. Další tahák večera, The Unthanks, skupina zpívajících sester Rachel a Becky Unthank, patří k novým hvězdám anglické folkové scény. Jejich písně ovlivněné lidovými baladami i současným alternativním rockem jsou pro pódium v zámeckém parku jako stvořené.

Pravidelným a vítaným hostem Folkových prázdnin je Jiří Pavlica s Hradišťanem, který si na středeční „Den s Jiřím Pavlicou“ pozval polsko-ukrajinskou skupinu Čači Vorba hrající převážně romskou hudbu z Karpatského oblouku a sibiřské hrdelní zpěváky a muzikanty Altai Kai, kteří s ním již dříve spolupracovali na albu Chvění.

Jednu vzácnou premiéru nabídne čtvrtek: Vůbec poprvé se v Náměšti představí Pavel Bobek, legenda českého country, rokenrolu a divadla Semafor. Za doprovodu kapely vedené Lubošem Malinou zazpívá nejen mnohé hity své více jak půl století trvající hudební dráhy, ale i aktuální novinky z čerstvého alba Kruhy. Unikátní záležitostí bude koncert mistrů akustické bluesové kytary – Habiba Koité z Mali a newyorského rodáka Erica Bibba, jejichž letošní turné a připravované album patří v žánru world music k těm nejočekávanějším. Večer zakončí trio zpívajících multiinstrumentalistů Nicolas Pellerin et les Grands Hurleurs z kanadského Québecu.

Páteční večer vyplní svými vystoupeními tradiční maďarský Fonó Folk Band, Jiří Stivín se svými flétnami a atrakce evropských festivalů world music, Warsaw Village Band (alias Kapela ze wsi Warszava) spojující strhující energii a syrově znějící hlasy s celou řadou prastarých akustických nástrojů.

Pozoruhodný bude závěrečný sobotní koncert. Ten vedle zástupců domácí scény – Trabandu a Čankišou – představí i méně známou hudbu z afrického Kamerunu, reprezentovanou zpěvačkou Coco Mbassi a její vynikající kapelou. O úplný závěr se pak postarají hvězdy loňských Folkovek klezmer-popoví Shtetl Superstars posíleni o Jardu Svobodu z Trabandu. Tak to alespoň zatím avizují pořadatelé festivalu, je však totiž docela možné, že toto neobvyklé setkání nebude jediné a že se dočkáme ještě dalších překvapení.

Koncerty na hlavním pódiu v zámeckém parku doplňuje tzv. Oranžová scéna se spoustou divadel, muziky i další zábavy. Pro děti návštěvníků festivalu zde bude připraveno plno her, soutěží a různých dalších aktivit. Bylo by také velkou chybou nechat si ujít koncerty na Open scéně v kapli sv. Anny. V minulých letech zde často vystoupili tehdy nepříliš známí muzikanti a písničkáři, kteří se dnes řadí k hvězdám našeho folku. Jmenujme třeba Lucii Redlovou a Ladu Šimíčkovou, kapely Jananas či Epy de Mye. Také se zde můžete seznámit s pozoruhodnými výstupy textové dílny Slávka Janouška. Mimořádné pozornosti se každoročně těší také noční koncerty zasazené do magických prostorů kostela sv. Jana Křtitele.

Vedle koncertů je nedílnou a oblíbenou součástí festivalu tzv. Hnízdo múz – řada výtvarných, hudebních, tanečních, textových, divadelních a dalších dílen. Zájemci o historii lidové hudby a nejrůznější mimohudební souvislosti jistě opět nevynechají kolokvium hudebních odborníků a publicistů. Letošní, již deváté, nese název Od folkloru k world music: Hudba a bariéry, a dokresluje tak hlavní téma festivalu. Folkové prázdniny doplní i několik výstav.

Podrobné informace o Folkových prázdninách naleznete na stránkách festivalu www.folkoveprazdniny.cz.

Fotografie pod článkem byly pořízeny během čtyř posledních ročníků Folkových prázdnin.

Náměstí v Náměšti n. O.
Vladimír Mišík
Iva Bittová
Dan Bárta
Jarda Svoboda
Shtetl Superstars
Hnízdo múz - žonglování
vystava
Folkové prázdniny
Folkové prázdniny

Foto: Evžen Müller(CountryWorld.cz)

avatar Autor: on 4.6.2012. Filed under Zprávy. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*