TOPlist

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Zemřel Peter Dula ze skupiny Veslári

Peter Dula (Foto: Ing. Jiří Konc)Ve věku pouhých 28 let zemřel v sobotu 10. října 2009 zpěvák a kytarista slovenské skupiny Veslári, Peter Dula. Peter podlehl svému dlouhému a těžkému boji se zákeřnou nemocí. O této smutné události informovala skupina Veslári na svých webových stránkách. Ačkoliv Peter působil s Veslári pouhých pět let, během této doby dokázal získat pozornost nejenom domácího a českého publika, ale jeho jméno se záhy začalo objevovat na nejvyšších příčkách prestižních evropských country hitparád. Tyto úspěchy byly navíc podepřeny i osobním přátelstvím s řadou významných umělců a osobností americké country scény.
Peter Dula se narodil 10. února 1981 v Košicích. Country hudba a hudba obecně v dětství nepatřila k jeho zálibám. Naopak, jako syn učitelů tělesné výchovy byl Peter odmalička veden k zájmu o sport. Kromě lyžování či plavání ho zaujal především hokej. Tomu se aktivně věnoval od svých šesti let, kdy začal působit v HC Košice. Na gymnáziu mu rodiče umožnili absolvovat výměnný studijní pobyt v USA, kde se Peter mohl kromě klasické výuky také věnovat hokeji v juniorské lize. Náhlé zdravotní problémy ho donutily absolvovat řadu odborných vyšetření a 31. prosince 1998 mu lékaři v Bostonu diagnostikovali Hodgkinsův lymfom. Léčení v USA probíhalo až do srpna 1999, kdy se Peter mohl vrátit domů s potvrzením, že jeho choroba, byla vyléčena. Během své domácí rekonvalescence se začal učit hrát na starou kytaru, kterou dostal od svého otce. Zkoušel na ní podle nahrávek sám hrát písničky bratrů Nedvědů a Johnnyho Cashe. Bohužel, zhruba po roce se Petrovy zdravotní problémy opět vrátily a Peter musel podstoupit řadu dalších léčebných procesů, včetně transplantace kostní dřeně.
V roce 2004 začal Peter působit jako hlavní zpěvák skupiny Veslári, se kterou v roce 2005 zvítězili v soutěži Kelímková šance na festivalu Stodola Michala Tučného a o několik dní později pak vyhráli i na domácí přehlídce Country Lodenica v Piešťanech. V únoru 2006 vydali Veslári album Ja pôjdem sám. Anglické verze písní z tohoto alba se začaly úspěšně prosazovat v playlistech countryových stanic po celém světě a díky tomu se Peterovi a Veslárům podařilo získat nejenom řadu prestižních ocenění, ale také mnoho cenných kontaktů v kolébce country hudby, v americkém Nashvillu, které vyústily například v natočení společného duetu „Long Gone Loner“ s Joem Diffiem nebo naposledy v píseň „Succeed,“ kterou Peter a Veslári natočili společně s Billym Ryanem. S tímto nashvillským zpěvákem Veslári letos podnikli i společné celoevropské turné a vidět a slyšet je mohli i fanoušci v Praze. Bohužel, Petrova choroba o sobě nechávala slyšet čím dál častěji a v posledních měsících mu léčba prakticky znemožňovala pravidelné vystupování se svojí skupinou. Přesto stále věřil svému snu a dál se snažil s nemocí bojovat. Bohužel, jeho sen se 10. října 2009 navždy rozplynul. Jeho písně však budou i nadále znít v našich srdcích.

Peter Dula a Veslári na Stodole Michala Tučného (Foto: Ing. Jiří Konc)
Peter Dula na Stodole Michala Tučného (Foto: Ing. Jiří Konc)
Peter Dula a Veslári na Stodole Michala Tučného (Foto: Ing. Jiří Konc)
avatar Autor: on 11.10.2009. Filed under Zprávy. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*