TOPlist

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Tucet netuctových alb countryového roku 2006

Johnny Cash: American V.-Hundred HighwaysNa začátku loňského roku jsem se na stránkách CountryWorldu.cz ohlížel za rokem 2005 a pokoušel se vybrat 12 alb, která mě v tomto období na countryové scéně nejvíce zaujala. Dnes bych možná volil trochu jinak, mnohé skvosty se ke mně dostaly se značným zpožděním a jistě mi i leccos uniklo. Vzhledem k tomu, že rok 2006 byl pro country music více než úspěšným, pokusím se v následujících řádcích o podobný výběr. Můj pohled je samozřejmě zcela subjektivní a omezený tím, co dolehlo k mým uším. Některá z uvedených alb v country žebříčcích nenalezne, přesto tím či oným způsobem k tomuto žánru patří (ostatně téměř všechna byla ke slyšení na serveru www.cmt.com). Řazení alb je abecední (podle příjmení interpreta či názvu skupiny) a nevyjadřuje nijak mé preference.

Neko Case – Fox Confessor Brings The Flood
Mladá písničkářka pohybující se na pomezí folku a neortodoxní country rozšířila svoji diskografii o další perlu. Pozoruhodný je nejen její nezaměnitelný hlas, ale také svébytný styl jejich skladeb.

Johnny Cash – American V: A Hundred Highways
Co dodat? Toto album bylo jedno z prvních, o kterém jsem při svém výběru nepochyboval.

Rosanne Cash – Black Cadillac
Kdo zažil její koncert na ústecké Trampské portě, kde z tohoto alba zahrála většinu skladeb, mi dá zajisté zapravdu, že do „tuctu“ patří. Velice vyrovnaná kolekce silných písní.

Guy Clark – Workbech Songs
Texaský veterán má sice léta své největší slávy dávno za sebou, ale výbornou muziku skládá dál. Jeho novinka si zcela právem vysloužila nominaci na Grammy v kategorii současného folku.

Dixie Chicks – Taking the Long Way
Pod producentským dohledem Ricka Rubina přivedly dámy na svět sice poněkud jiné dílko, než jsme byli zvyklí, přesto nezklamaly a očekávání více než splnily.

Bob Dylan – Modern Times
Mistrovo mistrovské dílo se o country otírá tu více, tu méně, v mém výběru ale nemůže chybět. Ostatně je nominováno na Grammy ve stejné kategorii jako alba Rosanne Cash, Guy Clarka či Emmylou Harris s Markem Knoflerem (ti se mi do tuctu, bohužel těsně, nevešli).

Vince Gill – These Days
Unikátní a značně rozsáhlý projekt čítající 4 CD pohlížející na country z nejrůznějších úhlů – klasického, bluegrassového, rockového i dalších. S 43 písněmi pomohla řada hostů: Bonnie Raitt, Rodney Crowell, Sheryl Crow, Diana Krall, Phil Everly, Rebecca Lynn Howard, the Del McCoury Band, Patty Loveless, Emmylou Harris, John Anderson, Katrina Elam, Lee Ann Womack, LeAnn Rimes, Guy Clark, Trisha Yearwood a další… Lahůdka pro posluchače!

Ray Wylie Hubbard – Snake Farm
Countryový veterán, který stál kdysi při zrodu hnutí Outlaws, nahrál během posledních deseti let sérii doslova fascinujících alb. Na „Snake Farm“ se sice od country hodně posunul k blues, ale o to více je jeho temné zaříkávání úchvatnější.

Alan Jackson – Like Red On the Rose
Podrobný rozbor alba provedl ve své recenzi Petr Mečíř. Další z alb, které své místo v „tuctu“ mělo hned od počátku jisté. Nechybělo mnoho a do mého výběru se vešlo i předcházející Alanovo gospelové album „Precious Memories“.

The Little Willies – The Little Willies
Lehkost, úcta i nadhled, s kterými přistoupili k countryovému materiálu muzikanti okolo jazzové klavíristky a zpěvačky Norah Jones mimo jiné ukazují, jak hluboko zaryta je country v srdcích Američanů. Nesmírně příjemná a pohodová záležitost.

Rhonda Vincent – All American Bluegrass Girl
Zpěvačka a multiinstrumentalistka Rhonda Vincent je v bluegrassu již dlouhá léta pojmem. Přestože je její nové album „All American Bluegrass Girl“ mnohem blíže k klasickému stylu než třeba nahrávky Alison Krauss, není její hudba ve výsledku o nic méně současná. Skvostná záležitost.

Bruce Springsteen – We Shall Overcome: Seeger Sessions
Klasické písně z repertoáru Pete Seegera zahrané sice v podstatě tradičně, ale s obrovskou chutí a energií. Výsledkem je neobyčejně živé album – zkrátka muzika, která regeneruje! Pokud máte ve svém repertoáru písně „Jesse James“ nebo „Jednou budem dál“, je toto album hodno vaší pozornosti.

A která alba se nakonec mezi dvanáct nevešla, i když jsem o nich původně uvažoval? Vedle již zmíněných Alana Jacksona (Precious Memories) a Marka Knopflera s Emmylou Harris (All the Roadrunning) třeba Jessi Colter – Out Of the Ashes, J. J. Cale & Eric Clapton s albem „The Road To Escondido“, Jerry Lee Lewis a hosté – The Last Man Standing, Mark Chesnutt – Heard It In A Love Song, vánoční Brad Paisley a mnozí další. Byl to zkrátka plodný rok a volba byla těžká…

Pro zajímavost uvádím ještě „tucet“, tak jak mi ho na požádání sestavila dcera Kateřina:

Johnny Cash – American V: A Hundred Highways
Rosanne Cash – Black Cadillac
Kasey Chambers – Carnival
Dixie Chicks – Taking the Long Way
Alan Jackson – Precious Memories
Alan Jackson – Like Red On the Rose
Shooter Jennings – Electric Rodeo
Old 97’s – The Best Of
Trent Tomlinson – Country Is My Rock
Rhonda Vincent – All American Bluegrass Girl
Hank Williams III – Straight To Hell
Bruce Springsteen – We Shall Overcome: Seeger Sessions

avatar Autor: on 11.3.2007. Filed under Zprávy. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*