Pohled na Rudolstadt z hraduV Rudolstadtu, malebném městečku nedaleko Jeny, se každoročně začátkem července koná největší německý festival world-music a folkové hudby. Letos o víkendu 7.–9. července sem již po šestnácté zavítají stovky hudebníků a tanečníků z nejrůznějších končin světa a stejně jako v letech minulých lze očekávat i příjezd několika desítek tisíc diváků.
Nejpodstatnější součástí festivalu je world-music, žánr zahrnující moderní podoby lidové hudby. K letošním hvězdám budou patřit legenda jamajského reggae Jimmy Cliff, brilantní indický slide-kytarista Debashish Bhattacharya, Číňanka Liu Fang, hrající na čínskou loutnu „pipu“ nebo Fania, černoška ze Senegalu žijící ve Francii. V případě Tanz&Folk Festu však nejde jen o „hvězdy“. Směsice hudby všech možných stylů i zážitky, které na vás čekají, jsou jednoduše fascinující. A pokud jde o „slavná jména“ tak vězte, že některý z umělců, které zde poznáte, se možná jednou hvězdou první velikosti stane (v případě tohoto festivalu by to nebylo poprvé).
Každý ročník festivalu má svoji specialitu – zaměření na určitou zemi, hudební nástroj a tanec. Letos jsou v zorném poli Francie, dudy a tango. Že Francie je zemí mnoha hudebních tváří budou dokazovat těžko zařaditelná dechovka Babylon Cirkus, šansoniérka Françoiz Breut, rockový písničkář Jérémie Kisling, šaman z Bretaně Pascal Lamour, arabští přistěhovalci z Tuniska a Alžírska Les Boukakes, neobvyklí bluesmani Les Primitifs du Futur, arabskými a romskými muzikanty obklopený Thierry Robin i hip-hopoví hračičkové se zvukem No Jazz.
Dudy jsou nástrojem používaným v nejrůznějších zemích, významné místo ale mají zejména v hudbě „keltské“. Jednou ze zemí, kde dudy vládnou nad ostatními nástroji, je Skotsko. odkud přijede Fraser Fifield, známý svojí spoluprací s kapelami Old Blind Dogs a Salsa Celtica. Z španělské Galície dorazí Lorena, sympatická a talentovaná žákyně světoznámého Carlose Nuneze. Trojici keltských muzikantů uzavírá výše zmíněný Pascal Lamour. Kromě nich budete moci vychutnat, jak na dudy hrají Béla Ágoston z Maďarska, Cätlin Jaago z Estonska či Rakušan Sepp Pichler. Asijské dudáky bude reprezentovat Iráčan Saied Shanbehzadeh.
Tancem pro letošní rok je tango a chybět nebude ani to pravé argentinské: Zemi, ze které tanec pochází, budou reprezentovat Bajofondo Tango Club a Carlos Tapia .
Na festivalu v Rudolstadtu si v roce 2004 zahrál i náš TrabandNabízí se otázka, zdali toto povídání patří na server věnovaný country music a spřízněným hudebním stylům. Nepochybně ano. Countryoví fanoušci totiž narazí v Rudolstadtu na spoustu zajímavých osobností, které mají s tímto žánrem co do činění. V posledních letech se zde například objevily hvězdy současného cajunu Balfa Toujours, nashvillští alternativně countryoví Lambchop, legendární bluegrassová zpěvačka a kytaristka Lynn Morris, countryově-rockové Calexico, kanadská houslistka a stepařka April Verch spojující bluegrass s jeho keltskými kořeny a mnozí další. Letošek slibuje další lahůdky. Jednou z nich bude kapela Woven Hand charismatického zpěváka Davida Eugena Edwardse, rockovější odnož countryových 16 Horsepower. Zajímavý zážitek slibují the Dead Brothers ze Švýcarska. V jejich repertoáru jsou písně Jimmieho Rodgerse i Hanka Williamse, ovšem velmi netradičně pojaté. Svoji značně psychedelickou country sami s nadhledem označují jako „mrtvou hudbu pro mrtvé“. Mezi písničkáři, kteří letos na festival zavítají, bude i Dan Bern kráčející po cestě vyšlapané Bobem Dylanem či Johnem Prinem.
Arizonská kapela Giant Sand dala vloni v Rudolstadtu k dobrému i hit Ring Of Fire Víkendu předcházejí (z našeho pohledu) dva svátky, a tak vám nebude nic bránit, abyste vyrazili třeba o den dříve. V Rudolstadtu pro vás připravili zajímavý předkrm. Festivalu předchází čtvrteční koncert, tzv. Sonderkoncert. Ten se koná 6. července na hradě a začíná ve 21.00 hodin. Po názvem „La Notte della Taranta“ se představí pozoruhodné sdružení více jak dvaceti italských muzikantů a tanečníků, které dal dohromady bývalý bubeník rockové skupiny the Police Stewart Copeland.
Tak či onak, do Rudolstadtu zajíždí stále více návštěvníků z Čech a Moravy. A pokud zde narazíte na Slávka Janouška Jiřího Plocka nebo třeba na Vlastu Redla, není to žádná náhoda – tito pánové sem jezdí pravidelně už dlouhá léta. Karel Plíhal vypravuje z Olomouce rovnou celý autobus…
Jedinečný zážitek Rudolstadtu 2005 – Jiří Plocek a Jitka ŠuranskáDalší informace o účinkujících, vstupném nebo možnostech ubytování naleznete na oficiálních stránkách festivalu: http://www.tff-rudolstadt.de/index.htm, na českém webu věnovaném world music http://www.world-music.cz a také na stránkách autora tohoto článku http://home.tiscali.cz/rudolstadt/tff2006.html.

Mohlo by se Vám líbit

Zanechte komentář