Zpěvák Jimmy Martin, všeobecně uznávaný jako Král bluegrassu, vystoupí v novém dokumentárním filmu, který bude mapovat jeho životní osudy. Dokument s názvem King of Bluegrass: The Life and Times of Jimmy Martin bude mít světovou premiéru 29. dubna 2003 v rámci 34. ročníku Nashvillského filmového festivalu. Premiéru filmu uvede legendární „vypravěč“ Tom T. Hall. Na slavnostním uvedení snímku nebude pochopitelně chybět ani samotný Martin. Při této příležitosti se dokonce uskuteční i jedno z Martinových řídkých nashvillských vystoupení. To se odehraje v samotném centru bluegrassového dění v Nashvillu – klubu Station Inn. Kromě Martina se jeho návštěvníci dočkají i Martyho Raybona, Irene Kelley a dalších.
Ale zpátky k vlastnímu dokumentu. Jeho autorem je George Goehl, muž z Chicaga, kterému stačilo vidět jediné Martinovo vystoupení, aby tato muzika doslova změnila jeho život. Goehl shlédl Martinovo vystoupení v rámci Bean Blossom Bluegrass Festival v roce 1999 a byl jím doslova uchvácen. Ihned ho napadlo, že by bylo skvělé natočit dokument o této pozoruhodné osobnosti amerického bluegrassu. Následovaly tři měsíce telefonátů, aby od Martina získal povolení k natočení snímku. Hlavní práce však pro Goehla nastala až po té. V následujících měsících se s kamerou pohyboval za Martinem jako jeho vlastní stín. Procestoval tisíce kilometrů po různých bluegrassových festivalech se zpěvákovou doprovodnou skupinou Sonny Mountain Boys. Podařilo se mu však, kromě skvělé atmosféry bluegrassových festivalů, zachystit také mnoho rozhovorů s takovými hvězdami jako jsou například Ralph Stanley, Marty Stuart, J.D. Crowe či již zmíněný Tom T. Hall.
Jimmy Martin nikdy nebyl členem nashvillské Grand Ole Opry. A ani toho nelituje. Jak uvedl v obsáhlém rozhovoru pro americkou Country Music Television, byl to jeho velký vzor, legendární Bill Monroe, kdo ho od členství v Opry zrazoval. „Grand Ole Opry pro mne nikdy nic neudělala,“ řekl Martin. „Monroe mi radil, abych o členství v Opry neusiloval. Jelikož to byl vždy můj velký vzor, poslechl jsem ho. Stačilo mi učit se jen od něj. Jen jsem stál a pozoroval ho: jak vystupuje z autobusu s jeho kloboukem a mandolínou, jak vstupuje na jeviště, jak se na něm pohybuje – to mi stačilo. Učit se pouze od něj.“
V rozhovoru Martin dále vyjádřil i lítost nad tím, jak se program Grand Ole Opry stále více odchyluje od tradičního pojetí countryové zábavy. „V Opry teď vystupuje mnoho zpěváků, kteří do svého projevu nedávají všechno, nezpívají od srdce. Je jen málo takových umělců, jako jsou Alan Jackson či George Jones.“
I přes svůj vysoký věk, 10. srpna 2003 oslaví 76. narozeniny, si Martin nemůže stežovat na nedostatek zájmu o svou hudbu. Dokonce tvrdí, že v současnosti zažívá více popularity, než kdykoliv před tím. „Mohu děkovat Bohu, že nyní na svých koncertech prodám více nahrávek, než za celý svůj život. Během dvoudenního koncertování se nám obvykle podaří prodat 5 až 6 tisíc kopií našich cédéček. V kanadské Albertě jsme dokonce byli úplně vyprodaní.“
Snad podobný úspěch čeká i nové Martinovo album. Retrospektivní komplet s názvem Songs of a Free Born Man: Jimmy Martin Recordings 1959-1992 (CMH Classic Bluegrass) obsahuje záznam jam session z roku 1950, dále nahrávky z živých koncertů a několik unikátních studiových snímků. Partnery Jimmyho Martina na tomto CD jsou Marty Stuart, Leona Williams, Jett Williams, Paul Williams, Little Jimmy Dickens a Ricky Skaggs. Mezi 25 skladbami naleznete i Martinovy skladby “Sunny Side of the Mountain” a “Made in the Shade (If a Tree Don’t Fall).”
8
předcházející příspěvek