Rok 2005 byl pro country hudbu bezesporu úspěšným. Když jsem se ohlížel za vším, co z tohoto žánru ke mně vloni proniklo, napadlo mě vybrat desítku alb, která mě nejvíce oslovila. Původní desítka se postupně rozrostla na tucet alb, který vám s krátkými komentáři nabízím (řazeno abecedně podle jmen interpretů).

Ryan Adams & Cardinals – Jacksonville City Nights
Hyperaktivní rockový písničkář Ryan Adams si na jednom ze tří alb, která stačil během minulého roku natočit, vzpomněl na své alternativně-countryové začátky a nahrál kolekci 14 písní jako stvořených k nočnímu popíjení. V duetu „Dear John“ se vedle Ryana představuje i zpěvačka a klavíristka Norah Jones.

Gary Allan – Tough All Over
Výrazný hlas Garyho Alana se skvěle pojí s countryovými baladami i odvázaným honkytonkem. Zvuk „Tough All Over“ je ale překvapivě mnohem rockovější. Gary Allan si produkuje alba sám a postupně se víc a víc vzdaluje od „universálního“ country soundu. V nádherné písničce „Best I Ever Had“ dokonce výrazem trochu připomíná Bona a kapela v pozadí U2.

Shooter Jennings – Put the O Back In the Country
Syn legendárního „Outlaw“ Waylona Jenningse, který si nechává říkat Shooter (Bouchačka), si s nějakou stylovou čistotou country příliš hlavu neláme. Vedle melodických country-rockových kousků, které jako by přilétly odkudsi ze sedmdesátých let, dokáže řádně přitvrdit až na úroveň metalu i rozjet pěkně divokou, takřka punkovou jízdu. Pro countryové puritány nevhodné – jinak ale skvělé a energií nadupané album.

Toby Keith – Honkytonk University
Toby Keith ví, jak na to. Předkládá pečlivě vyváženou dávku country, honkytonku i rocku. Ve svých písních spojuje to nejlepší z Waylona Jenningse, Merle Haggarda i Dwighta Yoakama. Na „Honkytonk University“ vás možná překvapí písnička „Big Blue Moon“ s lehkým nádechem reggae připomínající Chesneyho „When the Sun Goes Down“.

Martina McBride – Timeless
Žádné velké experimentování, citlivý přístup k tradičnímu materiálu. Mimořádné a časem prověřené písně v podání mimořádné zpěvačky. Na kterém jiném albu vedle sebe najdete Williamsovu „You Win Again“, Gibsonovu „I Can’t Stop Loving You“, Cashovu „I Still Miss Someone“ nebo Kristoffersonovu „Help Me Make It Through the Night“?

Brad Paisley – Time Well Wasted
Brilantní kytarista, invenční skladatel a výtečný zpěvák natáčí v dvouletých intervalech jedno nádherné album za druhým. Loňské „Time Well Wasted“ je ještě o něco dál než jeho předchůdci. Jediného vážnějšího konkurenta v souboji o album roku má snad jen v „Jasper County“ Trishi Yearwood. Před nedávnem CountryWorld přinesl podrobnou recenzi tohoto alba Brada Paisleyho.

Ray Scott – My Kind Of Music
Jeden z objevů letošní sezóny Ray Scott disponuje mohutným a charakteristickým barytonem. Písničky si jako jeden z mála současných countryových zpěváků skládá sám a přimíchává do nich i špetku blues a rocku. Říká se, že tu pravou a nefalšovanou country v Top 40 nenajdete. Ray Scott to se svým debutovým albem dotáhl na 39. příčku albového country žebříčku Billboardu…

Van Zant – Get Right With Man
Van Zant svým jižanským country-rockem udržují při životě ducha Lynyrd Skynyrd. Aby také ne, vždyť historie těchto dvou skupin je více než propojena. Jádro Van Zant tvoří bratři Johnny a Donnie, vůdčí postavou slavných Lynyrd Skynyrd byl jejich zesnulý bratr Ronnie.
Albem „Get Right With Man“ se Van Zant posunuli blíže k country a přivedli na svět i hit „Help Somebody“.

Lee Ann Womack – There’s More Where That Came From
Mnoha cenami ověnčené album Lee Ann Womack přináší tradiční country v  její nejvybroušenější podobě. Zdánlivě nemoderní záležitost, do které se ale musí každý, kdo vnímá country především srdcem, bezmezně zamilovat.

The Wrights – Down This Road
Nesmírně milé cédéčko plné pohodových a melodických písní. Duo The Wrights tvoří manželé Adam a Shannon. Písničky ve stylu klasické country si skládají výhradně sami a velmi dobře. Některá jejich dílka nezapřou inspiraci u Hanka Williamse Sr. Jen tak pro zajímavost: Adamovým strýcem je věhlasný Alan Jackson.

Trisha Yearwood – Jasper County
Album zcela právem nominované na cenu Grammy pro countryové album roku 2005. Trisha je jedinečná zpěvačka a každé písničce dokáže vtělit cosi neopakovatelného. Pro označení jejího pěveckého projevu mě napadl termín country-soul, jak jsem ale záhy zjistil, nebyl jsem zdaleka první. Její „Georgia Rain“ z tohoto alba je mým tajným tipem na Grammy za nejlepší ženský pěvecký výkon v oblasti country.

Neil Young – Prairie Wind
Album nominované na cenu Grammy v oblasti rocku přináší i nemalou porci country, což není u Neila Younga nijak překvapivé. Ve třech skladbách je ke slyšení i hlas hostující Emmylou Harris. Povětšinou melancholické písně připomenou slavné Youngovy opusy „Harvest“, „Harvest Moon“ či „Silver and Gold“. Máte-li tyto desky rádi a „Prarie Wind“ dosud nevlastníte, neváhejte. Skvostná záležitost.

Výše uvedený výčet by mohl zajisté vypadat i úplně jinak. Vybíral jsem samozřejmě pouze z alb, která se ke mně v té či oné podobě dostala. Některá z uvedených jsem slyšel z Listening Party na www.CMT.com, jiná z webových stránek interpretů. Uniklo mi toho určitě víc než dost. Loňské počiny George Straita, Faith Hill, Rodneyho Crowella nebo talentovaných Little Big Town by možná některá z výše uvedených alb z pomyslné dvanáctky vyřadila.

Některá veleúspěšná alba v mém výběru možná trochu překvapivě nejsou. Do užšího výběru se nakonec nedostali například Big & Rich s novinkou „Comin’ To Your City“ a Gretchen Wilson s „All Jacked Up“. Obě alba pro mě zůstala ve stínu svých slavných předchůdců. „Hillbilly Deluxe“ dua Brooks & Dunn u mě těsně prohrálo s Van Zant a do dvanáctky nakonec neprošlo. Album prapůvodně bluegrassových Nickel Creek „Why Should the Fire Die?“ je sice skvělé, ale ač akustické, od country mi přijde již poněkud vzdálené. A tak bych mohl pokračovat dál …

Předpokládám (a doufám), že tenhle článeček vyvolá reakce čtenářů, což byl i jeden z důvodů jeho vzniku. Pokud máte pocit, že některý jedinečný počin roku 2005 zůstal opomenut nebo že v mém výběru jsou alba, která mezi countryovými skvosty minulého roku nemají co pohledávat, neváhejte přidat svůj názor.

No a možná by také stálo za to poohlédnout se i po scéně tuzemské. Což je vlastně námět na zvláštní článek a samostatnou diskuzi. Mimochodem, co je to vlastně ta „country“?

Mohlo by se Vám líbit

Zanechte komentář