Počínaje rokem 1999, kdy vyšel debut „Who Needs Pictures“, vydává Brad Paisley alba pravidelně v dvouletém odstupu. Všechna byla výborná a během velice krátké doby stačil tento třiatřicetiletý rodák z městečka Glen Dale v Západní Virginii získat nejen přízeň posluchačů, ale i uznání odborné kritiky. Je jedním z muzikantů, kteří se nezpronevěřují tradici, aniž by na druhé straně nebyli zcela současní. Není ale přehnaně rockový jako někteří kolegové, jeho písničky jsou založeny na skvělých výkonech muzikantů, na důmyslně propracovaných aranžích i kvalitních textech. Velkou část svého repertoáru si skládá sám, ale dokáže i neomylně sáhnout k jiným autorům.
Album „Time Well Wasted“ je neobyčejně pestré, chytré i zábavné. Napoprvé jsem měl trochu pocit, že některé písně mi jsou odněkud povědomé, ale záhy jsem začal zjišťovat, že vše je jinak, a s každým dalším poslechem s chutí odhaloval jemné a rafinované finesy jimiž Brad Paisley rozhodně nešetří. Během jediné skladby se toho odehraje více než na mnoha celých albech. Ať už věnujete pozornost Bradovu zpěvu, jeho vše kupředu popohánějící kytaře nebo sólům steel kytary, piána či houslí, v žádném případě se ani chviličku nenudíte. Navíc se co chvíli dočkáte nějakého překvapení. Třeba, když se v závěru písně „Alcohol“ přidá Scott Hamilton, olympijský vítěz v krasobruslení z roku 1984. Zařazení prastaré „The Unclody Day“ nebo divoká instrumentálka „Time Warp“ vás pak už asi nezaskočí, ale stále máte co poslouchat a co si užívat.
Nezkoušejte Brada Paisleho přirovnávat k jiným countryovým umělcům. Jsou sice chvíle, kdy se nabízejí paralely třeba s Alanem Jacksonem, některé písničky rozjíždí tak, že by vás nepřekvapilo, kdyby se z ničeho nic přidal Dwight Yoakam. Jindy zas můžete nabýt dojmu, že se Brad právě vrátil s jam sessionu s Markem Knopflerem. Vztah k muzice slavného kytaristy dokládá také to, že před nedávnem si Brad Paisley a Richie Sambora (Bon Jovi) na společném koncertu vystřihli skladbu „Walk of Life“ od Dire Straits.
Brad Paisley je nejen výborný zpěvák, šikovný skladatel a vtipný textař, ale také nevšední kytarista. Z jeho nejobehrávanějších hitů byste to možná ani nepoznali. Když ovšem povolí uzdu své kytaře, je takřka nezadržitelný. Skvostnou ukázkou jeho techniky, ale také nadžánrového hudebního cítění je skladba „Time Warp“. V necelých čtyřech minutách prosviští se svými spoluhráči královstvím jazzu, bluegrassu, rocku, country i blues. Kytara, piáno, steel kytara či housle si předávají slovo, rytmy se vtipně přelévají a klidnější pasáže střídá stále zběsilejší jízda. Dokonalá a takřka vyčerpávající ukázka esence „americké“ muziky.
Ke zdaru alba přispívají také některá zvučná jména: vedle Alana Jacksona, s nímž zpívá písničku Guye Clarka „Out In The Parkin‘ Lot“ a Dolly Parton, jejíž typický vokál zdobí lyrickou „When I Get Where I’m Going“, je nepřeslechnutelné také náladotvorné dobro Jerryho Douglase. Oproti tomu je účast Billa Andersona či George Jonese v bonusu „Cornography“ spíše raritkou a ulítlým vybočením, než něčím skutečně přínosným.
Řadu ocenění, která Brad Paisley během své nedlouhé hudební kariéry stačil nasbírat, se díky tomuto albu zcela určitě ještě rozšíří. Zatím jsou na jeho kontě čtyři nominace na Grammy v oblasti country (v kategoriích „nejlepší mužský pěvecký výkon“, „nejlepší instrumentální výkon“, „nejlepší píseň“ a „nejlepší album“) – něco podobného se letos v této oblasti podařilo jen Gretchen Wilson. Myslím, že „Time Well Wasted“ bude patřit k horkým favoritům na countryové album roku 2005 a píseň „Alcohol“ nějaký ten gramofonek nemine. Určitě si to zaslouží…
Brad Paisley: Time Well Wasted
Sony BMG Music Entertainment, 2005
World, The * Alcohol * Waitin‘ On A Woman * I’ll Take You Back * She’s Everything * You Need A Man Around Here * Out In The Parkin‘ Lot (with Alan Jackson) * Rainin‘ You * Flowers * Love Is Never Ending * Uncloudy Day, The * When I Get Where I’m Going (with Dolly Parton) * Easy Money * Time Warp (instrumental) * Time Well Wasted * Cornography (bonus track, with James Burton)