Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou jsou nevšedním hudebním svátkem. Kromě domácí folkové špičky přijíždí každoročně také řada pozoruhodných hudebních hostů z nejrůznějších světových končin. V posledních letech mívá festival pravidelně i svůj „Keltský den“, a návštěvníci tak mohou porovnávat pojetí a interpretaci našich muzikantů i těch autentických – z Irska, Walesu, Bretaně nebo Belgie. Kompilace z Folkových prázdnin v Náměšti nad Oslavou 2003 a 2004 nazvaná „Ostrovy/Islands“ přináší šestnáct nahrávek – spravedlivě rozdělených mezi čtyři kapely tuzemské a čtyři z nefalšovaného „keltského“ zahraničí.
Do osmdesáti minut chybí necelá minuta – tohle cédéčko je muzikou napěchované. A ke slyšení je toho opravdu dost. Osm kapel, z nichž každá přináší vlastní pohled na svět keltské muziky. Pohled na hony vzdálený od komerčních vlivů, nepříliš zatížený minulostí a navíc plný vlastní invence. Osm ostrovů, které se vynořily kdesi v takřka bezbřehém „galském“ moři.
Na úvod byly vybrány dva tradicionály v podání Dún an Doras. Zpěvačka Katka García, která jako jediná prošla všemi sestavami skupiny, v nich dokazuje svůj jedinečný talent. (Jen tak mimochodem, bezkonkurenčně nejlepší letošní českou countryovou nahrávkou je pro mě její duet s Pavlem Bobkem „Mé září“.) Dún an Doras hrají s lehkostí, jejich písně mají švih i hudební nápady. Následující Bantry Bay s houslistkou Hankou Sedlákovou-Joovou jsou o něco syrovější, tajemnější a také rockovější. V písničce „Hudci“ pak výtečná a originální Hančina hra na housle napovídá, že Kelti a Morava mají pravděpodobně hodně společného. Z trochu jiného soudku jsou belgičtí Fluxus. Hrají na nástroje tradiční (dudy, flétny) i modernější (saxofon, bicí) a jejich přístup je zcela současný. Chvílemi se zdá, že některé tóny do jejich skladeb přivály chladivé severní větry. Waleští Hoover the Dog jsou v porovnání s ostatními kapelami zastoupenými na Ostrovech „evropštější“ a v jejich skladbách zaslechnete i názvuky jazzu, klasiky, hudby maďarské či balkánské. Při poslechu Hoover the Dog si patrně ani neuvědomíte, že tuhle parádu mají na svědomí jen tři muzikanti třímající housle, buzuki (kytaru) a akordeon. Rozhodně jeden z vrcholů alba.
Druhou polovinu alba otevírají Tomáš Kočko & Orchestr. Čerpají z nejrůznějších hudebních zdrojů a ze všech zúčastněných se patrně nejvíce přibližují termínu world music. Jejich velice příjemná muzika v sobě navíc skrývá i cosi tajuplně pohanského. Irští Sliotar s finským kytaristou (a též hráčem na buzuki) Kalliem jdou na věc hodně zostra. Srší energií a nekompromisně na sebe vrství tóny irských dud, píšťal a dalších nástrojů. Velice zvláštní je písnička „Po valašsky“ – společná nahrávka s Tomášem Kočkem a Orchestrem. Irskou kapelu s cimbálem hned tak někde asi neuslyšíte. Určité zklidnění přinášejí Skipinnish ze Skotska. V tradičních písních jednoduše zaranžovaných pro dudy a akordeon dominuje výrazný vokál jejich příležitostné zpěvačky Rachel Walker.
Závěr obstarávají Jan Hrubý s Kukulínem. „Cesta na severozápad“ je dnes již klasickým dílkem. Poněkud jiným směrem se vydávají ve dvou spojených chodských lidovkách „Panskej pacholku“ a „Hadamoje hospoda“. Hrubého housle jsou jako vždy skvělé, celkově mi ale jeho nahrávky s Kukulínem na Ostrovech přijdou trošku akademické a z celého alba nejméně bezprostřední. Že by za to také mohla přemíra syntetických zvuků?
Přes zřídka vídanou délku alba uteče jeho poslech jako voda. Je to příjemné i poučné zároveň. Čeho lze ale litovat, je fakt, že na první pohled pečlivě zpracovaný buklet je plný typografických i pravopisných nedostatků. Mezery navíc, nejednotné uvozovky nebo chybějící interpunkce by neměly být problémem pro jazykového korektora. Obzvláště v případě alba, které díky interpretačně i technicky zdařilým koncertním nahrávkám je více než pouhým dokumentem o keltské tváři náměšťského festivalu.
Ostrovy/Islands
(Keltská hudba na Folkových prázdninách v Náměšti nad Oslavou v letech 2003 a 2004)
Indies Records, 2005
Dún an Doras: The King’s Shilling, Dún an Doras: The Blacksmith, Hanka Sedláková Joová & Bantry Bay: Slides Set, Hanka Sedláková Joová & Bantry Bay: Hudci, Fluxus: Kaleban, Fluxus: Transparant, Hoover The Dog: Lucky Seren, Hoover The Dog: Dead Dogs, Tomáš Kočko & Orchestr: Beltine, Tomáš Kočko & Orchestr: Svatojan, Sliotar: Reels, Sliotar & Tomáš Kočko & Orchestr: Po valašsky, Skipinnish: Braigh Uige, Skipinnish: Puirt a beul / Mouth Music, Jan Hrubý & Kukulín: Cesta na severozápad, Jan Hrubý & Kukulín: Panskej pacholku – Hadamojc hospoda