V neděli 24. dubna 2005 proběhl 3. finálový koncert soutěže Česko hledá SuperStar. Zbývajících devět finalistů se tentokráte utkalo ve stylu Folk & Country. Finalisté vystoupili v pořadí: Vlasta Horváth, Míša Nosková, Michal Foret, Ali Amiri, Klára Zaňková, Filip Jankovič, Petr Bende, Gába Al Dhábba a Michal Hudček. Soutěžící si z nabízených písní vybírali převážně countryový repertoár, nechyběla Shania Twain, John Denver, Pavel Bobek, či zástupci country techna, švédští Rednex.
Jako první přišel na řadu Vlasta Horváth, který si vybral píseň Pavla Bobka „Veď mě dál, cesto má.“ Při interpretaci písně Horváth zbytečně neexperimentoval a držel se dle svých možností původní Bobkovy předlohy. U poroty bodoval hlavně díky výběru písně s českým textem.
Jako druhá nastoupila Míša Nosková, která si vybrala jeden z největších hitů kanadské country hvězdy Shanii Twain, „Don’t Be Stupid.“. Tato píseň mohla patřit k největším tahákům večera. Bohužel, pouze mohla. Míša jí sice uvedla slušně odvedenou taneční kreací, inspirovanou originálním videoklipem k písni, ale vlastní pěvecké ztvárnění Shaniina hitu se již zpěvačce zcela vymklo z rukou, či spíše z hlasivek. Těžko říci, zda se jednalo pouze o trému, či byly problémy se znalostí textu. V každém případě byl někdy opravdu problém rozpoznat, co zpěvačka zrovna zpívá. Tam, kde si nebyla jistá s textem či výslovností, se snažila tento nedostatek zamaskovat, bohužel marně. Svému pěveckému idolu se Míša Nosková opravdu nepřiblížila ani na půl cesty. A to vše mělo příliš vysokou cenu – nejméně hlasů od diváků a tím také okamžitý odchod ze soutěže. Bohužel i navzdory tomu, že její výkon opravdu nebyl tím nejhorším výkonem večera. Ale o tom o něco později.
Anglický repertoár zvolil i Michal Foret. Řízný megahit Billyho Ray Cyruse „Achy Breaky Heart“ rozhodně patřil k těm lepším. Píseň Michalovi sedla a svou temperamentní interpretací dokázal přítomné publikum uvést do varu. Avšak i on měl značné problémy s angličtinou a abych pravdu řekl, doteď mám pocit, že si píseň tak trochu přejmenoval podle svého. I při opakovaném poslechu ze záznamu mi jeho „Heart“ v refrénu písně znělo spíše jako „High.“
Zatímco čeští soutěžící marně bojovali s angličtinou, Ali Amiri, který je původem z Teheránu, si vybral českou, folkově – trampskou klasiku Honzy Nedvěda „Podvod.“ A na rozdíl od českých kolegů obstál více jak se ctí. Nejenom že češtinu zvládl bez vážnějších prohřešků, skladbu však přednesl tak, že by mu i Honza Nedvěd mohl závidět. Amiriho vystoupení tak bylo rozhodně nejlepším momentem tohoto dílu.
Klára Zaňková se nechala inspirovat svojí sestrou, která v minulých letech působila v denverovském projektu Eagles & Horses a pro třetí finálový večer soutěže zvolila klasiku „Leaving On A Jet Plane.“ Možná byla škoda, že k této skladbě nepoužila existující český text, který by ji asi dovolil více píseň prožít. I tak na mne její vystoupení zanechalo dobrý dojem a Kláru stále považuji za jednu z favoritek letošního ročníku. A na místě je i souhlas s porotou, která konstatovala, že Klářin hlas je právě pro country velmi vhodný. Uvidíme, zda její další kroky povedou alespoň trochu tímto směrem, i když osobně jsem v tomto ohledu velmi skeptický.
Po Zaňkové přišla řada na Filipa Jankoviče ze Slovenska. Oproti Klářině výstupu jsme se však rázem ocitli na úplně druhé straně žebříčku. To, co předvedl v písni z repertoáru trojice Peter, Paul and Mary „If I Had A Hammer“ snad ani nelze označit za vážně myšlený výstup. A pokud ano, pak v této soutěži tento člověk opravdu nemá co dělat. Při jeho zpěvu mi okamžitě naběhlo srovnání se zámořským country komikem Cledusem T. Juddem. Cledus však na rozdíl od Jankoviče ví, že zpívat neumí, a svá vystoupení také bere jako jednu velkou parodii. Jen doufám, že podobný smysl pro humor nemají i fanoušci a nedopustí, aby se něco takového dostalo do závěrečného boje o Českou Superstar. I když v poslední době je u nás možné opravdu všechno.
Petr Bende, aneb „vesnický rocker,“ jak zpěváka ohodnotil Michal Horáček, si vybral Krylovu klasiku „Morituri te Salutant“ a i on jí zvládl velmi slušně. Ostatně, tento zpěvák mne svojí tvorbou zaujal už před několika lety, kdy už byla na spadnutí jeho debutová deska. Ke spolupráci s Venkow Records však nakonec nedošlo. Teď se snad první desky Petra Bendeho dočkáme a bude zajímavé pozorovat, zda si i po SuperStar udrží ve svých nahrávkách country rockové prvky, které byly v jeho singlové tvorbě před několika lety jasně patrné.
Jako předposlední se představila Gába Al Dhábba. Zvolila repertoár švédské skupiny Rednex, která je asi nejvýznamnějším, ne-li jediným představitelem žánru zvaného „country techno.“ S jejich písní „Wish You Were Here“ předvedla Gabriela standardní výkon, který plně odpovídal jejím možnostem. I zde lze mluvit o jednom z lepších výkonů večera. A poznámka pro pana Horáčka: ať se to líbí nebo ne, Rednex jsou také country kapelou. I když trochu atypickou.
Jako poslední před porotu předstoupil Michal Hudček s „Panenkou“ Roberta Křesťana. I když k samotnému zpěvu asi není možné mít vážnější výhrady, nemohu se ubránit pocitu, že to prostě nebylo ono. Křesťanův hlas je pro tuto skladbu natolik typický, že všechny ostatní pokusy již nutně musí působit jako nepovedená napodobenina.
Taková byla countryová a folková SuperStar. Pokud jste zmeškali premiéru, pak máte ještě šanci v sobotní dopolední repríze. Na závěr ještě dvě poznámky:
1.Slovo „country“ je rodu ženského a proto soutěžící zpívali americkou country a ne americké country, jak se nám snažila namluvit moderátorka Laďka Něrgešová.
2.Country sice pochází z Ameriky a je spojována také s obdobím Divokého Západu (její kořeny však sahají mnohem dále do minulosti). Nechápu však, proč když se u nás řekne „country,“ každému se vybaví Indiáni, trampové a opékání „buřtíků“ u táboráku. Opravdu by mne zajímalo, jestli si třeba Garth Brooks nebo Alan Jackson berou o víkendech na záda „usárnu“ a vyrážejí do lesů a hor campovat. Asi těžko. A při vší úctě k vyznavačům kovbojského způsobu života a trampingu, doprovodný program ke countryovému dílu SuperStar mi přišel spíše jako ne příliš originální parodie. I když, buďme asi rádi, že se country vůbec dostala do hlavního vysílacího času Novy. Howgh.