Merle KilgoreMerle Kilgore byl velmi často označován za vypravěče příběhů. Jeho životní příběh dosáhl konce v neděli 6. února 2005 v Mexiku. Bylo mu 70 let. Jako oficiální příčina smrti se uvádí selhání srdce v důsledku léčby rakovinového onemocnění. Kilgore je autorem či spoluautorem mnoha countryových hitů, včetně nezapomenutelného Cashova songu „Ring of Fire,“ který napsal společně s Johnnyho manželkou, June Carterovou. Kilgore byl nejenom skvělý autor, ale také schopný producent, který stojí mimo jiné za hvězdnou kariérou Hanka Williamse Jr.
Narodil se 9. srpna 1934 jako Wyatt Merle Kilgore v oklahomském městečku Chickasha. Na jeho další hudební dráhu měla bezpochyby vliv skutečnost, že od malička vyrůstal v louisianském městě Shreveport, který byl sídlem známé rozhlasové show Louisiana Hayride. „Když mi bylo 14, zeptal jsem se jednoho hudebníka: ‚Moc se mi líbí tento způsob života, jak bych se mohl dostat do šoubyznysu?‘ On vypustil hustý oblak cigaretového dýmu do mé tváře a řekl: ‚Musíš se točit okolo slavných lidí, chlapče,'“ vzpomínal v jednom rozhovoru Merle Kilgore na své hudební začátky. „Tehdy do města přijel Hank Williams. Počkal jsem si na něj u hotelu a řekl jsem: ‚Pane Williamsi, mohu vám nést‘ kytaru? Výtah je rozbitý a vy bydlíte až ve druhém patře.‘ Jen se na mně podíval a řekl ‚Vem jí, hochu.'“
Takto započala hudební kariéra Merla Kilgora. Od té doby Merle působil nejenom jako rozhlasový DJ, ale v místních rozhlasových stanicích i sám vystupoval pod pseudonymem „The Tall Texan.“ První úspěch se dostavil v 18 letech, kdy zpěvák Webb Pierce natočil jeho skladbu „More and More,“ kterou záhy přivedl až na samý vrchol countryového žebříčku,. Pierce byl mladým zpěvákem natolik nadšený, že jej dokonce doporučil losangelskému vydavatelství Imperial Records, u kterého Merle vydržel celých pět následujících let. Z této doby také pochází hit „Johnny Reb,“ který dokonale proslavil zpěvák Johnny Horton. V té době bodovala v Top 10 i Kilgoreova nahrávka písně „Love Has Made You Beautiful.“
V roce 1961 se Merle přestěhoval do Nashvillu a začal hrát klíčovou roli v countryovém průmyslu, když se stal šéfem nashvillské kanceláře společnosti Al Gallico Publishing. Od roku 1964 začal pravidelně zahajovat koncertní show Hanka Williamse Jr., a v roce 1969 se stal hlavním manažerem Williamsovy publikační společnosti.
Merle Kilgore se objevil také na stříbrném plátně. Poprvé to bylo v roce 1963 ve snímku Country Music on Broadway. Vidět jsme ho mohli i ve filmech Second Fiddle to a Steel Guitar (1965), Sing a Song for Heaven’s Sake (1966), Nevada Smith (1966), Five Card Stud (1968), Educated Heart (1970), W.W. and the Dixie Dance Kings (1974), Nashville (1975), Roadie (1979) a Coal Miner’s Daughter (1980). Sám sebe si dokonce zahrál v biografickém snímku Living Proof, který pojednává o životě Hanka Williamse Jr.
V roce 1997 byl Kilgore uveden do Nashville Songwriters Hall of Fame. Jeho písně zařadily do svého repertoáru desítky umělců, např. Ray Charles, Olivia Newton-John, Jerry Lee Lewis, Blondie, Tom Jones, Kitty Wells, Lynn Anderson, Earl Scruggs, Mac Wiseman, Burl Ives, Marty Robbins, Faron Young, Ernest Tubb, Eddy Arnold, Jim Ed Brown, Sammi Smith, Tommy Roe, Ricky Nelson, Bobby Vinton, John Anderson, Patti Page, Ray Price, Lefty Frizzell, Dale Hawkins, Tammy Wynette, Teresa Brewer, Rex Allen, Mel Tillis, Lorne Greene či Vaughn Monroe.

Mohlo by se Vám líbit

Zanechte komentář