RiverdancePo několika odložených vystoupeních se české publikem konečně dočká možnosti shlédnout „in natura“ velkolepou taneční show legendárního irského folklórního souboru Riverdance. Stane se tak v pondělí 15. listopadu od 20 hodin v pražské Sazka aréně ve Vysočanech.
Historie světově proslulé taneční skupiny se začala psát poměrně nenápadně v roce 1993. Tehdy byla parta mladých tanečníků z Dublinu, která se moderními pohybovými prvky pokoušela vybudovat spojovací můstek mezi dávnou keltskou historií a současnou taneční kulturou, požádána irskou televizní společností RTE o vytvoření krátkého tanečního vystoupení pro velkou mezinárodní show Eurovize. V ní měli umělci jednotlivých zemí představit ve vzájemném soutěžním klání průřez své kultury. Ve tříhodinovém programu, který se uskutečnil 30. dubna 1994, dominovaly hudební vystoupení a zpěv. Přesto si prvenství vybojovalo Irsko sedmiminutovou taneční scénkou, která současně okouzlila 300 milionů diváků celé televizní sítě Eurovize.
RiverdancePo tomto mezinárodním triumfu připravil soubor Riverdance vedený Jeanem Butlerem, producentkou Moyou Roberty a režisérem Johnem McColganem první samostatné dvouhodinové představení s původní hudbou skladatele Billa Whelana a taneční choreografii Mavise Ascotta a Michaela Flatleyho. Přestože program opět vycházel z keltsko-irských kořenů, složení uměleckého kolektivu dalece překračovalo hranice ostrovní kultury. Nabídku k účinkování v show dostala například jedna z nejpopulárnějších tanečnic flamenga ve Španělsku Maria Pages, američtí tanečníci Marcel Peneux, Leon Hazelwood, a Jelly Germain i členové ruského Mojsejevova baletu. Mezi zpěváky se objevila přední irská umělkyně Aine Ui Cheallaigh a vedle ní zase americký gospelový sbor Deliverence Ensemble z Atlanty…
Představení mělo premiéru v Point Depot Theater v Dublinu 9. února 1995. Uváděno bylo nepřetržitě plných pět týdnů a pokaždé bylo hlediště zcela vyprodáno. Záznam z představení se stal v Irsku nejprodávanější vidoekazetou roku.
Po domácím diváckém triumfu se soubor Riverdance vydal bojovat o přízeň publika za hranice ostrovní vlasti. První volba padla na Londýn. V britské metropoli bylo kvůli jejich vystoupením dokonce nákladem milionu liber kompletně zrekonstruováno starobylé divadlo Labatts Apollo Hamersmith Theatre. Zahraniční premiéru si show Riverdance odbyla v Londýně 6. června 1995. Po prázdninových vystoupeních opět v Dublinu se na londýnskou scénu vrátila ještě třikrát v říjnu a v únoru 1996. To už však soubor opustil jeden z hlavních protagonistů výjimečné show – špičkový tanečník Michael Flatley, který se vydal vlastní uměleckou cestou v nově založeném souboru Lord of the Dance.
RiverdancePřes tuto citelnou ztrátu však úroveň vystoupení Riverdance neklesla. Potvrdilo se to i na následném turné souboru do USA, kde tanečníkům patřila kromě jiných po celý týden i scéna jednoho z nejproslulejších divadel světa Radio City Music Hall v New Yorku na Broadwayi.
Po návratu ze zámoří přichystal Riverdance své vystoupení v severoirském Belfastu. Jak se ukázalo, jejich show se stala i významným mírotvorným prvkem rozklíněného Severního Irska: po desetiletí neskrývaného nepřátelství zasedli společně do jednoho hlediště i představitelé všech nacionalistických seskupení, které mají o budoucnosti tohoto britského území zcela odlišné představy!
V průběhu léta 1996, kdy soubor vystupoval v Londýně, ale poptávka po této show rostla ve světě geometrickou řadou, se Riverdance rozdělil na dvě skupiny. Nešlo však o žádné „áčko“ a „béčko“, ale o dva zcela identické, zhruba osmdesátičlenné kolektivy, do nichž se rovnoměrně rozdělili všichni původní tanečníci. Později vznikla i třetí skupina, která vystupuje výhradně na domácí scéně v Dublinu.
Díky tomu se mohli postupně z umění Riverdance těšit taneční fanoušci ve Velké Británii, Německu a řadě dalších evropských zemí, stejně jako v Austrálii, na Novém Zélandu, v Japonsku, USA i Kanadě. Už v roce 1997 dosáhl součet všech představení Riverdance rekordního čísla tisíc a v současnosti se šplhá k magické pětitisícovce!
Po letošním jarním turné „konkurenčního“ souboru Lord of the Dance v České republice se tak čeští milovníci country tancování, cloggingu a irského stepu mohou těšit na další výjimečný zážitek. Vzhledem k nabitému programu vystoupení Riverdance, které je zaplněno na několik let dopředu a volná skulina se v něm hledá jen těžko, by si proto tuto show jistě neměl nechat ujít nikdo, komu začínají samovolně podupávat chodidla, jakmile se sálem rozezní tóny hudby. A jak by řekl „koktavý“ humorista Milan Pitkin – Vo, vo, vo tom to je!

Riverdance v německé Stadhalle

Mohlo by se Vám líbit

Zanechte komentář