Willie Nelson se přidal ke kritikům amerického zásahu v Iráku. Během vánočních svátků Nelson napsal protiválečnou baladu s názvem „What Ever Happened to Peace on Earth.“ Jak sám zpěvák říká, chce touto písní vyvolat debatu o tomto problému. Je však připraven na to, že se mu za tuto nahrávku dostane nebývalé kritiky od pravověrných countryových fanoušků. „Doufám, že se tak stane,“ přeje si Nelson. „Nebojím se toho, že lidé řeknou: ‚Kdo si k čertu myslí, že je?‘ – Já vím, kdo jsem,“ tvrdí sedmdesátiletý zpěvák, v jehož nejnovější skladbě se vyskytují otázky jako „kolik ropy stojí jeden lidský život?“ nebo „jak cenná jsou slova lhářů?“
A protože Willie nikdy nemá daleko od slov k činům, rozhodl se svůj nejnovější protestsong okamžitě nahrát. Dokonce hned na Silvestra, tedy 31. prosince 2003, ještě před tím, než vystoupil na společném nashvillském novoročním koncertě s Tobym Keithem.
Právě s Keithovou proslulou skladbou „Courtesy of the Red, White And Blue (The Angry American)“ je Nelsonova píseň svým kritickým postojem v jasném rozporu. „Toby napsal tuto píseň jako reakci na události z 11. září, což byla naprosto odlišná zkušenost od toho, když vidíte umírat americké vojáky v Iráku. Toby o sobě říká, že není ani Republikán, ani Demokrat, že je Křesťan. Tedy vím, že pocházíme ze stejného prostředí,“ vysvětluje Willie Nelson.
Politické ambice svého nového songu však zapře jen stěží. Jasným důkazem jeho politické orientace je i fakt, že live premiéra písně „What Ever Happened to Peace on Earth“ se odehrála 3. ledna 2004 v texaském Austinu v rámci předvolební kampaně demokratického kandidáta na fukci prezidenta Spojených států Dennise Kuciniche. Ostatně, pro Willieho není politicky laděná tvorba ničím novým. Svojí první zkušenost s tímto žánrem získal již během války ve Vietnamu, kdy nazpíval rovněž protiválečný song s názvem „Jimmy’s Road.“
7
předcházející příspěvek