Přestože řada popových a rockových hvězd jako např. Sheryl Crow, Shakira nebo Barbra Streisand válku veřejně odsuzuje, country zpěváci a zpěvačky vojenský zásah v Iráku převážně podporují. V našem obsáhlejším článku se dozvíte, jaký je názor konkrétních osobností.
Jedním z hlavních přívrženců George Bushe je Eddie Montgomery z Montgomery Gentry. Veřejně prohlašuje, že všichni lidé, kteří s válkou nesouhlasí, mu mohou políbit p****.
Darryl Worley, jehož současný hit Have You Forgotten se stal doslova válečnou hymnou amerických vojáků, rovněž souhlasí s vojenským zásahem. „Myslím, že Saddám Husajn je šílenec a pokud bychom ho nechali na pokoji, mohli bychom se dostat do kompromitující situace.“
Podobný názor má i Lee Greenwood, který říká: „Prezident Bush je muž pevných zásad, který se snaží ochraňovat Spojené státy stejně jako jeho otec a jako ostatní prezidenti před ním.
Za osobní záležitost považuje válku v Iráku John Michael Montgomery. „Nikdy nebudu mít pocit, že mé děti vyrůstají v bezpečné zemi, dokud nebude postaráno o lidi jako je Saddám Husajn.“
Možná až trochu naivně se Iráčanů obává Chris Cagle a proto i on podporuje americké vojáky. „Děsí mě to, protože moje generace nikdy nezažila skutečnou válku na území Spojených států. Kdyby přišli sem, ó můj bože…“
Na straně odpůrců války stojí Natalie Maines z Dixie Chicks, o jejíchž skandálních výrocích a aferách jsme vás již na CountryWorldu informovali.
„Měli bychom se na celou věc podívat z pohledu druhé strany“, říká Kathy Mattea. „Ale kvůli své pýše to neuděláme. Myslím, že mnoho lidí zemřelo úplně zbytečně.“
Mezi radikální odpůrce války patří Rosanne Cash, která společně s Emmylou Harris a Stevem Earlem založila skupinu Musicians United to Win Without War. Rosanne, která žije v New Yorku nedaleko bývalého World Trade Center, si myslí, že se americká vláda zaměřila na nesprávného nepřítele. „Před šestnácti měsíci se mluvilo jen o bin Ladinovi. Od té doby jsem prezidenta neslyšela, že by se o něm zmiňoval.“
Řada hvězd má z válečného konfliktu smíšené pocity. Jedním z nich je Ronnie McDowell. „Jeden vniřní hlas mi říká, abychom do toho šli, ale jiný hlas mě od toho odrazuje. Byl bych radši, abychom byli spravedliví a do války nešli.“
Kenny Chesney říká: „Sleduji obě válčící strany, ale vojenský zásah podporuji, protože myslím, že biologické zbraně jsou skutečnou hrozbou.“
Některé hvězdy si dokonce myslí, že potencionální hrozby jsou ještě reálnější než se nám může zdát. Ricky Skaggs říká: „Věřím, že je mnoho závažných informací o Husajnovi, které nám vláda radši ani neřekla.“
Podobný názor má i Mark Wills: „Cítím, že americké vedení má rozhodně více informací než já. Myslím ale, že možné následky, kterých se obávají, neodpovídají skutečným hrozbám.“
Steve Holy míní: „Věřím, že vůdce naší země hají zájmy a bezpečnost amerického lidu“
Pragmatický názor má Alan Jackson: „Volíme takové politiky, kteří si s těmito situacemi dokáží poradit. Když toho nejsou schopni, tak je vyměníme. Já jsem zpěvákem prostých písní (citace z hitu Where Were You – pozn. redakce) a to je pravda. V politice se příliš nevyznám.“
Na americké vojáky má svůj názor i Faith Hill. „Tito dámy a pánové jsou těmi, kteří vyvolávají ve světě rozdílnost názorů. Já je podporuji.“
Mnoho umělců pořádá benefiční koncerty pro americké vojáky, ať už na území USA nebo v zahraničí. Jedním z nich je Trace Adkins, který o Díkuvzdání navštívil Afghánistán. Zpěvačka Lila McCann zase plánovala turné po Středním východě, ale nakonec ho kvůli válce musela zrušit. „Věřím, že ti muži a ženy si zaslouží, aby je někdo alespoň trochu pobavil a rozptýlil. Nemyslím si ale, že vystupováním pro vojáky vyjadřuji nějaké politické názory. Jen se domnívám, že by s vojáky mělo být zacházeno s respektem.“
Clint Black své pocity vyjádřil ve své nové písni „I Raq And Roll“, kde prozrazuje, na které straně stojí. Touží po míru, ale ví, že vojenský konflikt je nevyhnutelný.
10
předcházející příspěvek