TOPlist

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Take it Easy s nezaměnitelným Monogramem

Take it Easy není pouze název nového alba kapely Monogram, ale především vyjádřením lehkosti a pohody, která z autorské hudby Monogramu na posluchače dýchne. Pražská bluegrassová skupina se tímto albem rovněž představuje v novém složení, doplněném o Jindřicha Vinklera, kytaristu, zpěváka a skladatele v jedné osobě, a Pepu Malinu, skvělého multižánrového houslistu. 

„Od doby, kdy jsme začínali, se toho samozřejmě hodně změnilo. Základem naší muziky však zůstává bluegrass a akustická hudba. Máme za sebou obrovský kus práce, především co se autorské hudby týče, která vlastně tvoří základ nově vydávaného alba Take it Easy,“ říká Jaromír Jahoda, banjista a pokračuje: „Byla to skvělá práce. S klukama se vzájemně inspirujeme a to nejen v nahrávacím studiu, ale i na pódiu. Jedeme všichni na stejné vlně a děláme muziku, kterou máme rádi. Věřím, že i díky tomu se naše hudba líbí.“

Kapela Monogram rozhodně není žádným bluegrassovým nováčkem. Za téměř 25. let svého působení hrála na pódiích napříč celou Českou republikou, ale také ve Velké Británii, Švédsku, Dánsku, Francii, Itálii, Holandsku a dokonce několikrát i na prestižním festivalu Mezinárodní bluegrassové asociace v americkém Nashvillu. Patří ke špičce bluegrassu v Čechách i Evropě. Na svém kontě má, kromě čtyř úspěšných CD, dlouhou řadu ocenění. Z těch nejvýznamnějších je to Nejlepší instrumentální kapela, nebo titul Nejlepší album roku, a to pro tři ze čtyř vydaných alb. Letos na jaře se pak stala Evropskou skupinou roku na bluegrassovém festivalu v Nizozemí pořádaném Evropskou bluegrassovou asociací. Ocenění kvality získávají i jednotliví členové kapely např. Jaromír Jahoda, se několikrát stal banjistou roku, stejně jako byl Zdeněk Jahoda několikrát vyhlášený mandolinista roku. Mimochodem oba stáli u zrodu Monogramu. Naprostá profesionalita a špičková kvalita všech členů kapely se prolíná napříč celým albem. Take it Easy má nezaměnitelný „monogram“, šmrnc a originalitu. Tvorba z dílny Jindry Vinklera se posluchačům dostane pod kůži, stejně jako instrumentálky. Příběh, emoce, zvuk, hloubku, to vše mají nejen skladby na vydávaném cédéčku, ale i ty, které se tam již nevešly.

„Monogram je kapela, která šlape. Asi proto se mě s ní tak dobře hraje,“ uvádí Pepa Malina, který mimo jiné hraje i se svými bratry v kapele Malina Brothers. „Všichni jsou špičkoví muzikanti a to člověka posunuje dále. V kapele máme poměrně velkou volnost, vzájemně se neomezujeme, ale naopak inspirujeme.“

Natáčelo se na Slovensku v nahrávacím studiu Petra Szabadoše Sabik. O následnou post produkci se postaral americký hudebník a producent Steve Walsh. „Steve je velký profesionál. Spolupracoval například s Norah Jones a několik let působil v legendárním nashvillském studiu Quad, kde mimo jiné natáčeli Bob Dylan, či Johnny Cash,“ vysvětluje Pavel Lžičař, kontrabasista. „Fakt, že jsme byli 400 km od domova, měl své výhody, neboť odpadly nejrůznější rušivé elementy a jediné, čemu jsme se opravdu věnovali, byla muzika,“ uzavírá Lžičař.

Nové album Take it Easy vyjde 10. června, kdy jej, do pražské Galerie U Trojského koně, přijde pokřtít další výjimečný muzikant Luboš Malina z Druhé trávy. Rozhodně by nemělo chybět ve sbírce titulů každého příznivce bluegrassu, country, či folkové hudby.

avatar Autor: on 28.5.2015. Filed under Headlines,Zprávy. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.