TOPlist

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

STARÝ DOBRÝ WESTERN plný velkých jmen

Obrovskou rychlostí se přibližuje první srpnový víkend, 2. – 3. 8. 2013, kdy na Bystřičce – přehradě proběhne jubilejní 15. ročník country festivalu STARÝ DOBRÝ WESTERN. Během dvou dnů se na dvou scénách představí amatérské kapely, ale také hudební hvězdy.

A první velké jméno a hudební osobnost vystoupí již v pátek. Od 18 hodin se představí známá a oblíbená kapela Poutníci a od 19 hodin STARÉMU DOBRÉMU WESTERNU zahraje a zazpívá Naďa Urbánková za doprovodu kapely Bokomara. Naďa Urbánková již Western a jeho „jubilea“ zná. Její první vystoupení bylo na 10. ročníku – v roce 2008 – a ohlas u diváků měla obrovský. Její songy Vilém peče housky, Drahý můj, Blonďák s červenou bugatkou nebo Závidím si zpívalo celé zaplněné hlediště letního kina. A letošní ročník se určitě ponese ve stejném příjemném duchu. Jana Barboříková, členka pořádající kapely Gympleři prozradila: „Viděla jsem paní Urbánkovou právě na 10. ročníku STARÉHO DOBRÉHO WESTERNU a také letos na jiném hudebním festivalu, a je to opravdu zážitek. Už se na její vystoupení moc těším.“

Páteční program pak uzavře country bál pod širým nebem ve společnosti pořádající kapely Gympleři ze Vsetína a Drops z Karviné.

Sobotní program probíhá na dvou scénách. Scéna U Mokrošů (na druhé straně přehrady) otevírá své brány již v 11 hodin a vystoupí zde především amatérské a poloprofesionální kapely. Jejich jména sice budou znát jen ti „zasvěcení“, ale ten kdo přijde, tak určitě nebude litovat. Mezi country a bluegrassem zazní také folk v podání držitelů prestižního ocenění Ceny Akademie populární hudby Anděl – vsetínské kapely Žamboši, která svou příjemnou hudbou, vtipnými texty a milým vystupováním potěší každého posluchače.

Scéna Letní kino se v sobotu otevírá ve 13 hodin a zahájí je legendární kapela K.T.O., která vystoupí na Westernu poprvé. Kapela založena již v roce 1963 jako trio má název vytvořen zkrácením slov „Kamarádi Táborových Ohňů“. Od roku 1970 vystupují jako hudební formace o 7 členech. Kapela byla několikrát v Nashvillu, kde vystoupili na koncertu v Grand Ole Opry a byli jmenováni čestnými členy Country Music Association. Kapela letos oslaví 50 let své existence a je téměř neuvěřitelné, že jsou v sestavě i po tolika letech neustále zakládající členové kapely. Jejich písničky jako U tří louží nebo Zrádný banjo u nás pomalu zlidověly.

Letošní hudební lahůdkou bude vystoupení Ivana Mládka a jeho Banjo Bandu. Tuto osobnost snad ani není třeba představovat. Do dnešního dne napsal více než šest set písniček. Vždyť kdo by neznal Prachovské skály, Lindu, Jez nebo nesmrtelného Jožina z bažin? Kromě hudebních vloh se Ivan Mládek věnuje také psaní humoristických knížek a malování „antiperspektiv­ních“ olejů. Se svým Banjo Bandem odehrál tisíce představení nejen v Evropě, ale také ve Spojených státech či v Ruské federaci. A nyní do jeho výčtu koncertů přibude i STARÝ DOBRÝ WESTERN. A návštěvníci Westernu si jistě odnesou jedinečný zážitek nejen z hudby a vtipných proslovů, ale také si budou moci poslechnout a osobně shlédnout hru na vlastní patentovaný hudební nástroj „Guitariano“. Jedná se o první sériově vyráběný keyboard pro kytaristy, který byl představen veřejnosti na Světové výstavě hudebních nástrojů v Anaheimu v USA v roce 2001.

Okolo 19 hodin v sobotním programu vystoupí pořádající kapela Gympleři, kteří pokřtí své nové CD – první z letošní kompilace s názvem Všechno, co mám rád a po ní, se již na pódiu areálu letního kina představí zahraniční host – americký muzikant Ray Scott za doprovodu polské kapely Lonstar Band. Ten navštíví Bystřičku v rámci svého evropského turné. Martin Kožich, dramaturg festivalu doplňuje: „Jsme rádi, že se nám podařilo tohoto interpreta domluvit. Jeho turné začíná v Dánsku, pokračuje přes Německo a končí v Polsku. Celé turné zastřešuje agentura polské country nadšenkyně Magdy Lonstar, jejíž manžel Michael Lonstar aktivně provozuje country muziku. V Polsku měl tu čest se s Rayem Scottem seznámit a nyní on a další polští muzikanti Raye na koncertech doprovázejí.“

A od 21 hodiny se už na pódiu budou střídat Westernoví „staří známí“. Vystoupí Robert Křesťan s kapelou Druhá tráva. Ti se poprvé objevili na STARÉM DOBRÉM WESTERNU v roce 2005 (při sedmém ročníku) a od té doby zde vystoupí již po čtvrté. A letos to bude po druhé, kdy s sebou přivezou zahraničního hosta, výjimečného hráče na foukací harmoniku Charlieho McCoye. Tomáš Pifka, jeden z hlavních pořadatelů festivalu doplnil: „Když jsme v roce 2009 poprvé uvažovali o účasti Charlieho McCoy, nevěděl jsem, co mám od toho čekat. Jeho vystoupení byla ale naprostá senzace. Ač je to již pán v letech, sledoval jsem s obdivem jeho úžasné muzikantské výkony, ale také nezkrotný temperament a radost ze života. A jak se nakonec ukázalo, nebyl jsem sám! Na Charlieho vystoupení do teď vzpomíná mnoho návštěvníků, a my jsme moc rádi, že jej na jubilejním patnáctém ročníku opět přivítáme.“

Celý festival pak uzavře – jako již po šesté – Petr Spálený. Martin Mrlina, jeden ze zakladatelů festivalu doplňuje: „Petr Spálený byl jeden z prvních hvězdných interpretů, které jsme si na Western pozvali. Vystoupil poprvé na čtvrtém ročníku (v roce 2002) a byl prostě úžasný. Jednak písničkami a svou muzikou, ale také svým milým jednáním a přístupem. Přijel tenkrát na malý festival, který se možná i díky jeho jménu každoročně zvětšoval a zvětšoval. Letos vystoupí po šesté, jako vždy na úplný závěr festivalu. Jsem moc hrdý na to, že i on sám bere pořadatele a diváky Westernu jako své přátele a že se netají tím, že se mu na Westernu líbí.“

Jubilejní 15. ročník má pro své návštěvníky připraven bohatý hudební, ale také doprovodný program. Jeho součástí budou ukázky country tanců, westernové dovednosti nebo předání ocenění Associacion for Main Scene of Country Music. Pro děti v doprovodu rodičů je připraven dětský koutek a pro všechny návštěvníky kulturní bonus ve spolupráci s Muzeem regionu Valašsko.

STARÝ DOBRÝ WESTERN opět nabídne dva dny a dvě scény plné country muziky.

Podrobnější informace na www.starydobrywestern.cz

Naďa Urbánková na STARÉM DOBRÉM WESTERNU (Foto: Vlastimil Jurica / Gympleři)

Naďa Urbánková na STARÉM DOBRÉM WESTERNU (Foto: Vlastimil Jurica / Gympleři)

Petr Spálený na STARÉM DOBRÉM WESTERNU (Foto: Petr Šteffek/ Gympleři)

Petr Spálený na STARÉM DOBRÉM WESTERNU (Foto: Petr Šteffek/ Gympleři)

Charlie McCoy a Robert Křesťan na STARÉM DOBRÉM WESTERNU (Foto: Vlastimil Jurica / Gympleři)
Charlie McCoy a Robert Křesťan na STARÉM DOBRÉM WESTERNU (Foto: Vlastimil Jurica / Gympleři)

Ray Scott (Foto: archív/Ray Scott)
Ray Scott (Foto: archív/Ray Scott)

avatar Autor: on 30.7.2013. Filed under Headlines,Zprávy. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.