TOPlist

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Pestrost nade vše – Tanz & Folk Fest Rudolstadt 2013

Souad Massi (foto: Evžen  Müller / CountryWorld.cz)

Souad Massi (foto: Evžen Müller / CountryWorld.cz)

Největší středoevropský festival world-music každoročně pořádaný v malebném duryňském Rudolstadtu je oblíbenou destinací českých příznivců tohoto žánru. Na své si ale vždy přijdou i příznivci folku a čas od času si nějakou vychytávku užijí i milovníci country. Jednou z hvězd loňského ročníku byla Alison Krauss s kapelou Union Station, se svým americko-africkým projektem vystoupil legendární banjista Béla Fleck, vzpomínalo se i sté výročí narození otce moderního folku Woody Guthrieho (viz fotogalerie T&FF 2012).

Letošní ročník sice neslibuje žádnou countryovou pecku, ale znalí vědí, že do Rudolstadtu se nejezdí za určitým hudebním stylem, ale naopak za až neuvěřitelnou žánrovou pestrostí. A jména účinkujících, která pořadatelé festivalu na svém webu (https://tff-rudolstadt.de/de/programm-2013/buehnenprogramm.html) zveřejnili, jsou toho spolehlivou zárukou.

Chybět samozřejmě nebude hudba afrického kontinentu. Křehké písně Alžířanky Souad Massi, kterou v jejích hudebních počátcích ovlivnili Led Zeppelin i Emmylou Harris, se v Rudolstadtu potkají s energií nabitou jihoafrickou fúzí Mookomba ze Zimbabwe. Společenství kolem slavného hráče na koru Toumani Diabate’s Symmetric Orchestra sice má v kolonce „země původu“ uvedeno Mali, reprezentuje ale daleko rozsáhlejší oblast západní Afriky. Trio Serendou tvoří dva Nigerijci a jeden Francouz, a přestože si každý hraje to své, zní to dohromady báječně a magicky.

Pozoruhodné zastoupení bude mít i Severní Amerika. Historie gospelových legend Blind Boys Of Alabama sahá až do 30. let minulého století. Šedesátá léta a hnutí hippies připomenou Edward Sharpe & The Magnetic Zeros, i když jejich pojetí je ryze současné. Multiinstrumentalista David Lindley zvládající vedle kytar i basu, banjo, lap-steel, mandolínu, bouzouki a řadu dalších nástrojů má na svém kontě spolupráci s Warrenem Zevonem, Jacksonem Brownem i Dolly Parton. Charismatický černý písničkář Chuck Perkins pak možná dá k dobrému i svoji verzi tradicionálu St. James Infirmary.

Jednou z aktuálních hvězd britského folku je Sam Lee s přáteli, letos je přivítají i Colours Of Ostrava a Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou. Folk, jazz, funky a country s keltskými kořeny nabídne nezvyklé společenství britských a severoamerických muzikantů Nuala Kennedy – Astar, jehož součástí je i kultovní písničkář Will Oldham aka Bonnie Prince Billy.

Dobře známí jsou u nás londýnští rockeři Tiger Lillies, míchající šanson s operou i cikánskou muzikou. Noemi Waysfeld & Blik z Francie hrají jazz říznutý klezmerem, dámy říkající si La Mal Coiffée z jihu téže země nabídnou pozoruhodný vícehlasý zpěv. Zatímco pod názvem Las Kumbia Queers se skrývá šestice argentinských punkerek, o tango se postará vynikající finská akordeonistka Johanna Juhola Reaktori. Folková dechovka Habadekuk dorazí z Dánska; novozélandští Fat Freddy’s Drop předvedou dub, reggae, jazz a techno; svoji představu post-rocku ztvární Cecilia z Belgie. Reprezentantkou stále populárnějšího portugalského stylu fado bude Carminho, zpěvačka se vzrušujícím a emocemi nabitým hlasem. Desetičlenný band Brixida 70 z brazilského São Paula nabídne energií nabitý afrobeat a do tance dozajista přinutí přítomné i divoké rytmy jihoitalského bubenického spolku Enzo Avitabile & Bottari di Portico. Velký zážitek slibuje turecké Taksim Trio, jehož orientální melodie plynou neskutečně lehce a uhrančivě. Tradiční maďarskou muziku  do 21. století přenáší kapela Söndörgö, v lidové melodie rumunského The Balanescu Quartetu naopak rezonují v postupech běžných v hudbě vážné. Rudolstadský Tanz & Folk Fest je zkrátka důkazem, že nemá smysl upřednostňovat jeden hudební žánr před jiným, protože hudba je jen jedna. A ta může být dobrá nebo špatná. V Rudolstadtu budete mít štěstí, potkáte se tu jen s tou dobrou.

Každoročně probíhá i řada koncertů a akcí zaměřených na určitou zemi a hudební nástroj. Letošní ročník bude zaměřen na Itálii. Magickým nástrojem se stane flétna ve všech možných podobách, od zobcové přes příčnou až po irské cínové píšťaly.

Pro návštěvníky festivalu je připravena celá řada dalších lákavých atrakcí. Rodiče s dětmi dozajista nevynechají oblíbený Kinderfest, celá jedna ulice je vyhrazena prodejcům hudebních nástrojů, nechybí stánky s cédéčky i exotickým zbožím, gurmáni si mohou užívat pochoutek vonících stejně jako muzika dálkami a místy, která sotva kdy stihnete všechna navštívit. A i když se návštěvníci rudolstadského festivalu počítají v desítkách tisíc, ulice i parky je dokážou bez problémů absorbovat a vše je připraveno tak, že fronty stánků či toalet prakticky nezažijete, a vaši pohodu tak nic nenaruší. A koneckonců i festivalové pivo Köstritzer je výborné. Rudolstadt o prvním červencovém víkendu je zkrátka pro hudebního fajnšmekra ideální místo. Letošní ročník začíná ve čtvrtek 4. července a trvá až do neděle.

Ukázky z vystoupení jednotlivých účinkujících lze zhlédnout na http://www.world-music.cz/box/detail/id/154-tff-rudolstadt-2013.

avatar Autor: on 26.5.2013. Filed under Headlines,Zprávy. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.