TOPlist

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Wabi Daněk má Ďáblovo stádo

Zatímco na koncertech si nestárnoucí trampský bard Wabi Daněk bez problémů vystačí sám, obaly jeho desek se hemží jmény vyhlášených muzikantů, kteří považují za velikánskou čest přispět tóny svých nástrojů do jeho písní. Na prvním albu z roku 1984 pojmenovaném podle nejslavnější Wabiho písně Rosa na kolejích mu vypomohli kamarádi z AG Fleku i Robert Křesťan a nečekaně odvážně posunuli sound jeho písniček směrem k moderní country. Na druhém albu Vítr si pro změnu zahráli hanspaulští bluesoví bratři Ivan a Richard Dvořákovi i jazzrockový experimentátor Dan Fikejz. Po dvou posledních Wabiho projektech s Malinabandem (Nech svět, ať se točí dál a A život běží dál) se pak může zdát, že pokud jde o zvuk nahrávek, nemůže už jeho posluchače nic příliš překvapit.  Novinka, která vychází 24. září se ale nejspíše o pořádné překvapení postará.

V projektu, který vyústil v natočení alba Wabi a Ďáblovo stádo mají prsty bubeník David Landštof  (Aneta Langerová, Xindl X, dříve mj. Druhá tráva) a kytarista Josef Štěpánek (Sarah & the Adams). Inspirováni současným přístupem řady hudebníků a producentů (jako jsou T-Bone Burnett, Buddy Miller nebo rocker Jack White) k tradičnímu americkému folkovému a countryovému materiálu, rozhodli se podobně přistoupit i k naší trampské klasice.

Písně, které Wabi a Ďáblovo stádo natočili v improvizovaném studiu vybudovaném ve srubu na blíže neurčeném místě Orlických hor, už desítky let znějí u táborových ohňů. Počátky českého trampingu připomenou letité songy Tvůj bílý šátek a Až ztichnou bílé skály. Další pocházejí od Greenhornů (Jim Bridger, Laredo, Casey Jones, A slunce pálí jen), od bratří Ryvolů (Samota, Mrtvej vlak, Hejno vran), Kapitána Kida (Kdo mi oči zatlačí) ve dvou případech je autorem přímo Wabi Daněk (Dawson, Hudsonský šífy). Jméno celému projektu pak dala slavná píseň Ghost Riders In the Sky, v české verzi zde jako Ďáblovo stádo (jinak známá jako Nebeští jezdci). A tento název přijalo i nevšední společenství muzikantů, kteří vše nahráli. Vedle Davida Landštofa a Josefa Štěpánka, který mimo běžných kytar bravurně ovládá i pedálovou steel kytaru, se k natáčení spojili členové doprovodné kapely písničkářky Radůzy a skupiny Sarah & the Adams zpěvačky a klavíristky Šárky Adámkové. Na dobro hraje Luboš Novotný z Druhé trávy. Dvě písně zpívá Radůza, v jednom případě se jedná o duet s Wabi Daňkem, na mnoha místech zazní i její tahací harmonika. Svůj hlas připojila také Aneta Langerová, která dodatečně v pražském studiu nazpívala Tvůj bílej šátek.

Doprovodný text sepsal publicista Michal Bystrov, mimo jiné autor dvou půvabných knih s názvem Příběhy písní, v nichž podrobně rozplétá někdy až neuvěřitelně složitou historii mnoha notoricky známých popěvků (z Ďáblova stáda v nich nechybí vedle titulní písně také Laredo a Casey Jones). Projekt doplňují stylové černobílé fotografie Jiřího Turka, videa přizvaných filmařů a práce výtvarnice Agáty Mayerové a grafika Maťo Mišíka.

Letos pětašedesátiletý Wabi (občanským jménem Stanislav) Daněk skládá své písně již více než 40 let a nejedna z nich za tu dobu stačila zlidovět. Počínaje Hudsonskými šífy, které napsal už na samém začátku sedmdesátých let, přes trampskou hymnu Rosa na kolejích, Mávej, Ročník 47, Píseň, co mě učil listopad a mnohé další si své místo stálé ve zpěvnících našly i jeho verze hitů Krise Kristoffersona a písně s texty Miroslava Skunka Jaroše, kterým Wabi věnoval svá poslední dvě alba.

avatar Autor: on 15.9.2012. Filed under Headlines,Zprávy. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

2 Responses to Wabi Daněk má Ďáblovo stádo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*