TOPlist

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

BlueGround léčí českou country „Láskou a Alkoholem

Blueground: Láska a alkoholCountryová parta BlueGround po deseti letech aktivního hraní vydává své první album, které nese všeobjímající titul „Láska & Alkohol“. Album si pod vlastní značkou BlueGround vydává sám. Ačkoli bude CD k mání ve všech velkých distribučních sítích, kapela stejně nejvíc spoléhá na prodej na vlastních koncertech a prostřednictvím svých internetových stránek.
Robert Křesťan o skupině BlueGround prohlašuje „BlueGround je první česká kapela, která hraje moderní country podle amerického vzoru, který mně vždycky nejvíc bral a fascinoval … ovládli své nástroje srovnatelně s Američany …ti pánové umí hrát!“
„Česká country scéna žije z minulosti a ze jména Michala Tučného. Kromě asi dvou výjimek se tady už dvacet let nic převratného neděje“, vysvětluje zpěvák a frontman skupiny Martin Mikuláš, mimochodem „Prdelka“ ze slavného filmu Karla Kachyni „Zlatí úhoři“. „Vidím to tak, že lidi u nás vnímají country muziku jako nějakou romantickou relikvii, která má svoje místo u táboráků, v hospodách a na country bálech, ale jinak se jí vlastně všichni trochu posmívají. Naše country hudba dnes nenabízí nic mladým posluchačům a to bychom chtěli změnit, tam vidíme takzvaně díru na trhu“, dodává Martin. „Chceme posluchačům nabídnout moderní sound, písničky o obyčejných věcech ze života…prostě žádnou romantickou hyperbolu“.

BlueGround je sice vyloženě kapelní projekt, ale bytostně stojí na bratrské dvojici Marka a Martina Mikulášových. Bratři hrají aktivně již od konce osmdesátých let a jejich původním žánrem je bluegrass. Marek, coby výjimečný kytarista a Martin jako zpěvák a banjista, utvářeli v posledních dvou dekádách společně nebo v různých kapelních projektech obraz české bluegrassové scény.

Album „Láska & Alkohol“ nabízí deset písniček a jednu instrumentálku. Zvuk kapely se nekompromisně hlásí k moderní americké country současnosti a ačkoli na CD objevíte i honky-tonk „Holka, já vím“ nebo zamilovanou „Drahá“ od Marka Knopflera a pecku s bluegrassovým začátkem i koncem „Cítím se tak sám bez tvých úst“, ostatní skladby se snaží co nejvěrněji přiblížit zvuku nashvillské produkce současnosti. Koncovka desky s vlastními skladbami „Víc“ a „Málo věříš“ od Marka Mikuláše se svým aranžmá možná klasickému countryovému formátu již poněkud vzdalují. „Takhle jsme to chtěli a uvidíme, jestli to ocení i některá rádia“, říká s úsměvem Marek.

„Láska & Alkohol“ tématicky všeobjímá celý život. Materiál na desce je více než z poloviny vlastní, největší autorský podíl je třeba připsat Markovi, který je navíc mozkem BlueGroundu z hlediska hudebních aranží. Martin napsal český text k hitu Brada Paisleyho „Alkohol“, krom toho kapela sáhla i do minulosti a reinkarnovala silnou skladbu Jiřího Lebedy „Dětský domov“. Přispěl i Václav Cihelka s úsměvnou „Holka, já vím“ a bývalý člen skupiny Lubomír Herman s „Cítím se tak sám bez tvých úst“.

„Téma lásky je v hudbě nevyčerpatelné“, hodnotí Martin. „Kolik podob lásky, kolik různých příběhů, pocitů a nálad je možno v písničkách zpracovat? Je to asi nejdůležitější věc, proč člověk žije. A alkohol? Vždyť nás provází téměř celým dospělým životem, v dobrém i zlém…“

Album „Láska & Alkohol“ je projekt skupiny BlueGround s jasným cílem rozvlnit stojaté vody české country muziky a nabídnout chytlavé písničky v moderním kabátě především mladšímu publiku.

Křest CD Láska a Alkohol se uskuteční 17. května 2012 v pražském Velmi jemném klubu Limonádový Joe.

Blueground na festivalu Starý dobrý western 2010 (Foto: Ing. Jiří Konc)
Blueground na festivalu Starý dobrý western 2010 (Foto: Ing. Jiří Konc)
avatar Autor: on 13.5.2012. Filed under Zprávy. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*