TOPlist

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Zemřel Waldemar Matuška

Waldemar MatuškaVe věku 76 let zemřel v sobotu 30. května 2009 na Floridě legendární český zpěvák Waldemar Matuška. Dle informací jeho rodiny bylo příčinou úmrtí selhání srdce, které nastalo jako komplikace k vážnému zápalu plic, se kterým zpěvák v posledních dnech bojoval. Poslední rozloučení se zpěvákem by se mělo podle slov pozůstalých uskutečnit v Praze.
Waldemar Matuška se narodil 2. července 1932 v Košicích v hudební rodině, jeho matka byla zpěvačkou Vídeňských operetních divadel. I když se vyučil na skláře, stále více ho lákala muzika. Působil s různými kapelami, ve kterých hrál na rozličné hudební nástroje. Jeho první skutečná nahrávka, píseň Suvenýr, mu vynesla místo v souboru divadla Semafor, kde mohl spolupracovat s celou řadou osobností – Jiřím Suchým, Karlem Štědrým, Evou Pilarovou a dalšími. Po odchodu ze Semaforu působil v pražském Rokoku, kde vydržel celých sedm let.
Následně působil především se skupinou K.T.O.
V roce 1976 se oženil se zpěvačkou Olgou Blechovou, se kterou o deset let později emigroval do USA. Kvůli jeho emigraci se již k posluchačům nedostala ani jeho poslední deska, kterou v Československu natočil. Album s příznačným názvem Jsem svým pánem se svého vydání dočkalo až po revoluci.
Ačkoliv i po roce 1989 Waldemar Matuška pobýval trvale na Floridě, do České republiky se často vracel koncertovat.
Waldemar Matuška je držitelem dvou Zlatých slavíků (1962 a 1967). Vidět a slyšet jsme jej mohli v mnoha českých filmech, jako například Kdyby tisíc klarinetů, Limonádový Joe, Všichni dobří rodáci, Noc na Karlštejně, Trhák a další. Z jeho nezapomenutelných písní uveďme například skladby Tereza, Růže z Texasu, Jó, třešně zrály, To všechno vodnes čas, Píseň pro Zuzanu, Sbohem lásko, Půlměsíc a řada dalších.

avatar Autor: on 30.5.2009. Filed under Zprávy. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*