TOPlist

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Sedmnáctý STARÝ DOBRÝ WESTERN ve znamení slunce

nedávno uplynulém tropickém víkendu 7. a 8. srpna proběhl na Bystřičce-přehradě (okres Vsetín) sedmnáctý ročník festivalu STARÝ DOBRÝ WESTERN. Prý jedny z nejteplejších dní v historii ČR – pátek a sobotu – se rozhodlo téměř dva tisíce lidí strávit ve společnosti country muziky na dvoudenním hudebním festivalu.

„Je neuvěřitelné a nesmírně potěšující, že se naši návštěvníci v těchto tropických dnech rozhodli strávit čas na festivalu, místo u vody. I my jsme se jim snažili, pobyt u nás maximálně zpříjemnit a ve spolupráci s obecními hasiči jsme „zařídili“ alespoň provizorní občasnou spršku,“ prozrazuje Tomáš Pifka, jeden z hlavních organizátorů festivalu.

V pátek se areál otevřel již před patnáctou hodinou, aby v 16 hodin za zvuku festivalové hymny a přítomnosti všech pořadatelů mohlo proběhnout slavnostní vztyčení vlajky. Program zahájila kapela Špunt z Přerova, s jejímiž tóny se nezastavitelně rozběhl obvyklý čirý ruch festivalu. Ve stáncích s občerstvením teklo pivo i limonády proudem a návštěvníci si pobrukovali či vybírali u stánku s upomínkovými předměty tričko nebo CD vystupujících kapel. Moderátoři pátečního programu Honza Gottfried a Dan Káčer pak již zvali na dalšího z řady účinkujících – bluegrassový Monokl z Ústí nad Labem a po nich následovala pražská kapela Metropolitan Country se svoji moderní country. Hvězdným jménem v pátečním programu byla kapela COP, která zahrála své starší hity jako Tajná přání či Tvých pár minut a rozezpívala většinu z více než patnácti stovek návštěvníků. Hudební program v pauzách zpestřila vystoupení tanečních souborů Ruty Šuty z Kelče a Kentucky z Nivnice. Občasný lehounký mráček na obloze dal odpočinout návštěvníkům, kteří se na závěr pátečního dne nechali zlákat k tanci na tradičním country bále pod širým nebem. První polovina patřila pořádající kapele Gympleři, kterou vystřídala revivalová kapela vzpomínající na hity Waldemara Matušky – Walda a Malevil Band.

Sobotní program odstartoval v 11 hodin na scéně U Mokrošů a slovem zde provázeli René Mikulenka a Daniel Káčer. Jejich šarm a prostořekost vytvořily na této scéně příjemnou domáckou atmosféru a návštěvníci STARÉHO DOBRÉHO WESTERNU i návštěvníci přehrady Bystřička se zde rádi zastavili, aby si vyposlechli některou ze sedmi kapel. Program odstartovala zlínská kapela Jack´s Band a štafetu přebral Vrkoč ze Vsetína s příjemnými melodiemi s vtipnými texty kapelníka Dušana Trličíka. Následovalo seskupení Díra v kapci z Valašského Meziříčí, ve které se hudebně představil moderátor René Mikulenka, ty pak vystřídal country Hazard Zlín. Odpolední blok ozdobila kvalitním folkem kapela D.N.A. z Brna, country opět prostřídal Telegraf z Uherského Hradiště a celou scénu uzavřel svým vystoupením zahraniční host Tarso Miller. Brazilec žijící na Slovensku vystoupil za doprovodu slovenských muzikantů a ve svém vystoupení představil tradiční hillbilly music v moderním pojetí.

Scéna Letní kino odstartovala v jednu hodinu vystoupením Wabiho Daňka a Miloše Dvořáčka. Oblíbení a osvědčení interpreti potěšili stovky lidí, kteří si spolu s nimi zazpívali největší hity a zasmáli se rýmovačkám a básničkám, které Wabi vymýšlel na míru přímo v průběhu koncertu. Sobotním programem slovem provázela Blanka Prudilová s Honzou Gottfriedem, kteří poté na pódiu přivítali bluegrassovou šumperskou kapelu BG Nova a poté je kapelu Devítka v čele s Honzou a Jindřiškou Brožovými. V odpolední části vystoupili Poutníci a příjemnou novodobou českou country autorské tvorby i převzatou americkou country představila Alishi & Mišmaš. Po nich následovala jedinečná podívaná. Na pódiu se, spolu se slovenskou kapelou Neznámi, rozestavily čtyři steel kytary a za ně usedli muzikanti. Steelkytaristé se střídali na jednotlivé skladby a na závěr zahráli dokonce i několik skladeb společně a sóla vícehlasně. Závěr podvečerní části obstarali pořádající Gympleři, kteří se představili v nové sestavě s elektrickou kytarou a novým hráčem na akustickou doprovodnou kytaru.

V průběhu jejich vystoupení bylo předáno první ocenění Association for Main Scene of Country Music. Tentokráte ji nedostali muzikanti, ale amatérské taneční seskupení Ruty Šuty z Kelče. Opravdu upřímná radost mladých tanečníků ze získání ocenění dojala až k ukápnutí slziček.

Ti, jako poděkování pořadatelům za organizování STARÉHO DOBRÉHO WESTERNU, secvičili společně s tanečním souborem Kentucky Nivnice a Valašskou Westernovou kavalérií nové společné vystoupení.

„Bylo to velmi milé poděkování a opravdu překvapení. Nic jsme netušili, a tak nás dojalo, že si tanečníci dali tolik práce a dokázali si ukrojit ze svého volného času, aby se potkali na zkouškách a spojili tak své síly. V jejich společném vystoupení předvedli lásku ke country a tanci, ale zároveň ukázali, v čem jsou oba soubory jedinečné. Starší taneční páry představují klasiku a mladší zase popularizují country mladšímu publiku. Jak choreografií, tak zvolenou muzikou. I oni dokazují, že country má mnoho tváří a každý si v ní může najít, co se právě jemu líbí,“ doplnila zpěvačka Gymplerů a pořadatelka Petra Dvořáková.

Závěrečný festivalový večer vzpomněl na Petra Spáleného, který se ze zdravotních důvodů nemohl nedostavit. Právě jemu patřilo letos druhé ocenění Association for Main Scene of Country Music za životní přínos country hudbě.

Úvod galaprogramu zcela naplno rozpálila dámská kapela Schovanky a poslední song Whisky, to je moje gusto zpívalo zaplněné letní kino s téměř dvou tisícovým publikem. Poté přišlo mírné uklidnění s písněmi Milana Drobného za doprovodu kapely Faces, který na Westernu vystoupil zcela poprvé. I jemu se však podařilo rozezpívat publikum nejen písní „Vy byste pořád seděla a nevydala hlásku…“. Klidné vystoupení vystřídal hlučný a divoký nářez projektu Gold of Shania Twain. Zpěvačka Gábi Goldová za doprovodu mnohočetného uskupení muzikantů překvapila show ve stylu kanadské country zpěvačky současnosti Shanii Twain. Celý program uzavřeli Taxmeni se svoji „military“ country a po nich již následovala tradiční hymna a slavnostní stahování festivalové vlajky.

„Závěrečné tóny festivalové hymny za zpěvu znavených, ale spokojených pořadatelů a věrných návštěvníků, je vždy dojemnou chvílí. Je to neuvěřitelně silné poděkování a impuls. Prostě ten hnací motor a motiv, proč opět sebrat síly a pustit se do pořádání dalšího – v pořadí již osmnáctého – ročníku STARÉHO DOBRÉHO WESTERNU,“ dojatě prozradil Martin Mrlina, jeden ze zakladatelů a hlavních organizátorů festivalu.

Hudební program na scéně Letní kino, ale také U Mokrošů protkaly ukázky country tanců nejen oceněných Ruty Šuty, ale také Kentucky Nivnice a Valašské Westernové kavalérie. Děti si mohly festival zpestřit pobytem v dětském koutku Mateřského a rodinného centra Sluníčko Vsetín a návštěvníci pak ještě týden po ukončení festivalu zdarma navštívit v rámci Kulturního bonusu některý z objektů Muzea regionu Valašsko.

„I přes neuvěřitelná vedra, několik počátečních technických problémů, jako byl uzavřený velký kemp nebo dramaturgická překvapení v podobě zrušeného vystoupení Petra Spáleného jsme, věřím, všechno v klidu ustáli. Děkujeme moc návštěvníkům za jejich pochopení, toleranci a zejména účast. Jejich přízeň a podpora je pro nás tou největší odměnou a tak, pokud se nic neobvyklého nestane, se můžeme společně těšit na osmnáctý – plnoletý – ročník tradičně první pátek a sobotu v srpnu, tedy ve dnech 5. a 6. srpna 2016,“ uzavřel Martin Kožich, dramaturg a jeden ze zakladatelů festivalu.

avatar Autor: on 16.8.2015. Filed under Headlines,Zprávy. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.