TOPlist

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Folkové prázdniny slaví třicáté narozeniny

Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou

Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou

Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou slaví třicáté narozeniny. I letos potrvají 8 dní – od 25. července do 1. srpna – a stejně jako v minulých letech nabídnou skvělou muziku i spoustu dalších možností kulturního vyžití. Nadcházející „Folkovky“, jak je jejich příznivci nazývají, budou mít tentokráte podtitul „o odvaze“.

Jednou z největších hvězd letošního ročníku bude Glan Hansard, který se do Náměště často a rád vrací. Také Iva Bittová nezahraje a nezazpívá na Folkovkách poprvé. Tentokrát si ale s sebou přiveze kvartet Clarinet Factory a amerického bubeníka Hamida Drakea. Svoji premiéru zde naopak zažije legenda československého rocku Marian Varga. Do kategorie hvězd se řadí i folkrocková kapela Zrní a slovenský bluesman Peter Lipa.

Folkové prázdniny jsou ale především přehlídkou hudební různorodosti. Počínaje netradiční rakouskou dechovkou Federspiel, která festival zahájí, přes unikátní projekt „Tři niněry“, až po Abavuki – rytmickou smršť  bubeníků, dechařů a tří hráčů na marimby z JAR, si budou moci návštěvníci užívat nejrůznějších hudebních stylů a muziky s příchutí zemí blízkých i vzdálených. Norský houslista Gjermund Larsen, Mark Eliyahu Trio z Izraele, portugalský akordeonový kvartet Danças Ocultas, slovenská šansoniérka Szidi Tobias či BKO Quintet z Mali – to je jen několik jmen z bohatého programu Folkových prázdnin. Těšit se můžete i na velmi neobvyklé hudební setkání – Jitka Šuranská Trio & Stará beskydská muzyka RukyNaDudy & East Jazz Company & Ženský sbor z Kudlovic vycházejí z lokálních kořenů a odvážně směřují k globální všeobjímající world music.

Neopakovatelný zážitek nabídne nedělní Divadelní den (jako zahradní slavnost). Ochutnávka cajun specialit z Louisiany, které uvaří americká zpěvačka a hudebnice Sarah Savoy, bude jen jedním z mnoha překvapení. Na zahradní slavnosti vás čekají také nejrůznější hry, žonglování a několik divadelních kusů. Forman & Herodes uvedou loutkovou pohádku Dobrý nápad lepší než hrubá pěst o Kašpárkovi, jenž přelstí ukrutného loupežníka Mordulína, divadlo VOSTO5 předvede svůj maximální improvizační Stand´artní kabaret. Večerní koncerty zahájí Ondřej Havelka & his Melody Makers, Sarah Savoy se svým triem vás pozve na pravou louisianskou cajun tancovačku a vše vyvrcholí hudebně vizuálním projektem Ornamenty Slovenského ľudového umeleckého kolektívu (SĽUK), tria Pacora a Marka Pastírika.

Chybět nebudou oblíbené noční koncerty pořádané v kapli sv. Anny ve Špitálku, v kostele sv. Jana Křtitele a letos nově v Zámecké knihovně.

Zajímavý program je připraven i na vedlejších scénách. Na Oranžové scéně vystoupí mimo jiné Divadlo KUFR, písničkář Ivo Cicvárek s kapelou Velký svět nebo skupina Ponk dokazující, že i folklór může znít zcela současně. Open scéna v kapli sv. Anny ve Špitálku nabídne koncert Textové dílny Slávka Janouška, Žambochy či zajímavé hudební sdružení Tranzan.

Pravidelnou součástí festivalu je mezinárodní dvoudenní kolokvium hudebních publicistů a odborníků. Letošní téma nese název Od folkloru k world music: Na scéně a mimo scénu.

Návštěvníci Folkovek mají také možnost vyzkoušet své umělecké sklony a vybrat si z široké nabídky výtvarných, hudebních, tanečních, textových, divadelních a akrobatických dílen.

Z Náměště také můžete vyrazit do nádherné přírody nebo navštívit některou z blízkých historických památek. Malebné údolí Oslavy, unikátní hadcová step u Mohelna, Dalešická přehrada a pivovar, kde se natáčely Postřižiny, nedaleké Kralice s Památníkem Bible kralické, Bazilika sv. Prokopa a židové město ve Třebíči či zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou jsou místa, která rozhodně stojí za to navštívit.

Kompletní program a další informace naleznete na webu festivalu – www.folkoveprazdniny.cz.

Loňský ročník Folkovek si můžete připomenout na http://www.countryworld.cz/fotogalerie/8741-folkove-prazdniny-2014-v-obrazech/.

 

avatar Autor: on 28.6.2015. Filed under Headlines,Zprávy. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.