TOPlist

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Linka, Tomáš

Jméno zpěváka a hráče na foukací harmoniku Tomáše Linky není příznivcům kvalitní české country jistě neznámé. Tomáš na české country scéně působí již více než třicet let a jeho jméno najdete v nejúspěšnějších sestavách skupin White Stars, Greenhorns a Fešáci.
Tomáš Linka se narodil 6. února 1946 v Praze. K hudbě se dostal již v útlém dětství. Jeho otec byl totiž člen harmonikové skupiny Harmonyton (později Larryton) a tak bylo naprostou samozřejmostí, že se malý Tomáš brzy naučil na foukací harmoniku hrát a v 10 letech ji již bezpečně ovládal.
Ve svých 17 letech se stal baskytaristou plzeňské bigbeatové skupiny Merkur. Zlom v jeho hudební kariéře nastal v roce 1968, kdy banjista Marko Čermák sháněl hráče na foukací harmoniku do své nově zakládané skupiny White Stars. S nabídkou nejprve přišel za Tomášovým otcem, ale ten jí okamžitě přehrál na svého syna a tak se Tomáš ocitl v sestavě White Stars po boku takových hudebníků, jakými jsou Marko Čermák, Mirek Hoffmann nebo Ivan Mládek. Skupina White Stars se vzápětí nato skvěle uvedla na festivalu Porta, kde hned dvakrát za sebou vyhrála v kategorii bluegrass. To však už přišel rok 1970 a White Stars se potichu sloučili s Vyčítalovými Greenhorny.
Vzhledem k tomu, že u Greenhornů již pěvecké posty obsadili Michal Tučný a Mirek Hoffmann, uplatnil se zde Tomáš především jako hráč na foukací harmoniku. i přesto však do katalogu Greenhornů (a později Zelenáčů) přinesl několik zajímavých nahrávek, z nichž uveďme jen písně „Hardy“ (1970), „Tak já jdu dál“ (1972), „Jarní zpráva“ (1974) nebo skvělý duet s Michalem Tučným „El Paso“ (1972). V roce 1974 vyvrcholily spory v kapele natolik, že se trojice Petr Novotný, Michal Tučný a Tomáš Linka rozhodla od Zelenáčů odejít. Po krátkém extempore s pokusem o vytvoření vlastní skupiny Michala Tučného objevil Petr Novotný ústeckou skupinu Bluegrass Hoppers, která v té době už hrála pod názvem Fešáci a všichni tři do ní téměř současně vstoupili. I u Fešáků našel Tomáš uplatnění jako hráč na foukací harmoniku, ale dokázal se zde výrazně prosadit i jako zpěvák a tak do fešáckého repertoáru zařadil takové nahrávky jako Svítá ve tvých tvářích, duet s Michalem Tučným „Lojza a Líza“ (obě 1977), „Paní má se má,“ „Doktore pomozte“ nebo „Kovbojové a klauni“ (všechny 1980). I přes všechny výrazné úspěchy se Tomáš v roce 1985 rozhodl od Fešáků odejít a společně se zpěvačkou Pacifiku Helenou Maršálkovou zkusit štěstí s vlastní skupinou Kanafas. Tento pokus však bohužel nevyšel, a tak se Tomáš v roce 1987 rozhodl vstoupit zpátky k Zelenáčům, jejichž katalog hned po svém příchodu obohatil nahrávkou „Sedm španělských andělů“ (v duetu s Pavlem Králem) a v dalších letech k ní přidal skladby „Carmen“ (1988), „Zelení mužíci“ (s Janem Vyčítalem), „Začni hrát“ (obě 1990), „Tequila Sheila,“ „Chci být vodou na tvůj mlýn“ nebo „Džek Blesk z Gandegáj“ (všechny 1992).
V roce 1994 se Tomáš opět rozhodl Greenhorny opustit a přestoupit znovu do sestavy Fešáků. Svojí obnovenou premiéru s Fešáky absolvoval na albu Dokud můžem, na kterém nazpíval písně „Návraty“ a duet s Milošem Slezákem „Pane můj“ (obě 1994). Zároveň s příchodem k Fešákům se stal tomáš také druhým zpěvákem country rockové odnože Fešáků, skupiny Cadillac, s níž společně s Pavlem Brümerem nahráli alba Poslední soud (1995) a Život je jízda (1996). V roce 1998 Tomáš přijal nabídku na účinkování v country muzikálu Benzín a mejkap, ve kterém ztvárňoval roli starého pumpaře L. M. Koncem roku 1998 Tomáš dokončil práci na svém druhém solovém albu s pracovním názvem Country pěšák, ale jeho vydání je zatím neustále odkládáno. V roce 1999 zahajuje Tomáš Linka svůj sólový koncertní i gramofonový projekt Přímá linka.

avatar Autor: on 16.9.2012. Filed under Umělci. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*