TOPlist

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Kristofferson, Kris

Zpěvák, herec, autor celé řady úspěšných country hitů a člen nashvillské Country Music Hall Of Fame Kris Kristofferson se narodil 22. června 1936 v texaském městečku Brownsville, které leží na americko – mexické hranici. Asi díky tomu uměl malý Kris dříve španělsky než anglicky a v mnoha jeho písních jsou dobře znatelné jeho sentimentální vzpomínky na dětství, prožité v příhraničním městečku. Jelikož jeho otec byl důstojníkem amerického letectva s hodností generálmajora, stěhovala se jeho rodina často z místa na místo, podle toho, kam byl Krisův otec zrovna převelen. Jejich konečným cílem se stalo kalifornské městečko San Mateo, ve kterém také Kris navštěvoval střední školu a po jejíž ukončení začal studovat literaturu na vysoké škole v Ponomě (USA, Kalifornie). V roce 1958 získal Kris za vynikající studijní výsledky Rhodesovo stipendium na Oxfordské univerzitě v Anglii, kde dále pokračoval ve studiu literatury a zároveň zde pod pseudonymem Kris Carson začal psát své první písně a povídky. Své první literární pokusy začal Kris nabízet nejrůznějším vydavatelům, ti ale nesdíleli autorovo nadšení z jeho díla a tak se Kris rozhodl po jednom roce svých anglických studií univerzitu opustit. Po odchodu z univerzity podepsal vstup do americké armády a povolávací rozkaz ho opět zavedl do Evropy, kde sloužil jako pilot helikoptéry na americké letecké základně v Německu. V této době začal Kristofferson zpívat v místních hudebních klubech. V roce 1965 byl s hodností kapitána vyřazen z aktivní vojenské služby a odmítl výhodnou nabídku na místo instruktora ve vojenské akademii ve West Pointu. Více než kariéra vojenského učitele ho totiž lákala dráha skladatele countryových písní. S vidinou brzkého velkého úspěchu se Kris rozhodl přestěhovat do Mekky všech countrymanů, amerického Nashvillu.
Počáteční nadšení však rychle vyprchalo a aby se vůbec uživil, byl Kris donucen vykonávat i celou řadu podřadných a nekvalifikovaných prací. Nakonec zakotvil jako vrátný a uklízeč ve studiích společnosti CBS Records. Právě v tomto zaměstnání ho zastihl jeho první úspěch. Rokenrolová legenda, zpěvák Jerry Lee Lewis, se totiž rozhodla nahrát jednu z Kristoffersonových písní s názvem „Once More With Feeling“. V této době získal Kris také dalšího nadšeného zastánce své tvorby v podobě legendárního countrymana Johnnyho Cashe. A byl to právě Cash, kdo přemluvil Rogera Millera aby do svého repertoáru zařadil nahrávku pozdějšího Kristoffersonova megahitu „Me And Bobby McGee“ (1969; v české verzi tuto píseň nazpíval Pavel Bobek se skvělým textem Vladimíra Poštulky pod názvem Chvíle, kdy jsem byl s ní), která se díky své bluesové úvodní atmosféře stala nejenom countryovým hitem, ale dočkala se i své rockové verze v melodramatickém podání zpěvačky Janis Joplinové (1971). O další nahrávku klasické Kristoffersonovy skladby se zasloužil samotný Johnny Cash, když v roce 1970 natočil singl „Sunday Morning Coming Down“ (u nás tuto píseň proslavil opět Pavel Bobek s bezvadným Poštulkovým textem pod názvem Nedělní ráno). v tomtéž roce se Kris objevil na popovém festivalu Isle Of Wight a country zpěvačka Sammi Smithová vzala útokem hitparády s nahrávkou jedné z nejlepších Kristoffersonových písní „Help Me Make It Through The Night“, kterou v české verzi pd názvem „Sundej z hodin závaží“ proslavili Fešáci ve skvělé interpretaci Michala Tučného. V tuto dobu začala Krisova hvězda prudce stoupat. Stále častěji ho bylo vidět v nejrůznějších televizních a koncertních show a v roce 1972 se na trhu objevil Kristoffersonův singl „Silver Tongued Devil And I“ (v české verzi Greenhorns jako „Výmluvný ďábel a já“), který v tomtéž roce získal i zlatou desku. Svůj úspěch Kris zopakoval hned o rok později s nahrávkou meditativní baladické skladby Why Me?, kterou pod českým názvem „Pane můj“ zařadil na své poslední album i král české country music Michal Tučný . Rok 1973 byl pro Kristoffersona významný i v soukromém životě, když se oženil se zpěvačkou Ritou Coolidgeovou, se kterou v následujících letech nahrál tři společná alba. Krisova albová produkce však v posluchačském hodnocení naprosto propadla a tak se Kris rozhodl zaměřit své umělecké aktivity hlavně směrem ke stříbrnému plátnu.
Na plátnech kin se poprvé objevil v roce 1972 ve snímku Cisco Pike a o rok později si společně se svojí ženou Ritou Coolidgeovou zahrál v klasickém hollywoodském westernu Pat Garett And Billy The Kid. Po těchto filmech přišel významný úspěch ve filmu Alice Doesn’t Live Here Anymore (1974) a od té doby se nabídky na významné filmové role jen hrnuly. V dalších letech se Kris objevil například ve snímcích A Star Is Born (1976; filmový remake slavného snímku z roku 1937, ve kterém se po Kristoffersonově boku objevila i Barbra Streisand), Conwoy (1978) nebo Rollover (1981). V roce 1979 se i díky Krisově dlouholeté alkoholové závislosti zhroutilo jeho manželství s Ritou Cooledgovou. Ačkoliv se Kris i nadále soustředil na svojí filmovou kariéru, dokázal se v několika projektech vrátit i zpátky do oblasti country music, například albem The Winning Hand, které mimojiné obsahovalo i společné duety s Brendou Lee, Dolly Parton a s vůdčí osobností nashvillských psanců Williem Nelsonem.
V roce 1985 se Kris zúčastnil společného „psaneckého“ projektu Highwayman čtveřice Cash – Nelson – Jennings – Kristofferson. Titulní píseň tohoto projektu dostala Krisovo jméno opět na vrchol country hitparády a zároveň mu pomohla získat exklusivní smlouvu s vydavatelstvím Mercury Records, pro které v roce 1990 nahrál album Third World Warrior, na kterém formuloval své radikální politické názory. V poslední době zvýšil Kris svoji koncertní činnost a velmi často se objevuje i jako host koncertních show svých pěveckých kolegů (např. v roce 1992 byl hostem koncertu na počest písničkáře Boba Dylana). V roce 1995 se Kris opět vrátil do nahrávacích studií, aby zde natočil album A Moment Of Forever.

avatar Autor: on 16.9.2012. Filed under Umělci. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*