TOPlist

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Griffin, Patty

I když nahrávky Patty Griffin nejsou u nás běžně k sehnání, možná jste si jejího jména povšimli na albech některých předních folkových či countryových hvězd. Například věhlasní the Chieftains si pro nahrávání svých nashvillských session mezi jinými vybrali i ji. Výrazný hlas téhle jinak nesmírně nenápadně vyhlížející písničkářky je možné slyšet třeba z alb Willieho Nelsona nebo Emmylou Harris. Její skladby nahrály Dixie Chicks, Martina McBride, Dolly Parton i Bette Midler.
Výčet předcházejících jmen možná trochu svádí k zařazení Patty někam k hlavnímu proudu současné country. Pravda je maličko jiná – Patty Griffin začínala jako folkařka s kytarou a ve své podstatě taková zůstává dodnes. To jen neustále se rozšiřující záběr country hudby přiměl mnohé interprety rozhlížet se dál a dál od stojatých vod hlavního countryového řečiště. Rockový posluchač by možná zařadil Patty Griffin někam mezi Alanis Morrisette a Tori Amos. Vezměme to ale od začátku.
Patty Jean Griffin se narodila 16. března 1964 ve městě Old Town (stát Maine). Byla nejmladší ze sedmi sourozenců a vyrůstala v domě, který byl doslova naplněn hudbou. Zatímco otec vyučoval na vysoké škole fyziku a chemii, matka zůstávala doma, pečovala o početnou rodinu a přitom si často zpívala. Babička a další příbuzní a známí trávili večery na verandě a jejich vícehlasy slýchávala malá Patty dlouho do noci.
Již někdy tou dobou zatoužila Patty pustit se na hudební dráhu. Jednoho roku dostala od otce ke svým narozeninám desku, kterou si okamžitě a navždy zamilovala: Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band skupiny the Beatles. Další hudební lásky brzy následovaly – Bruce Springsteen, Ricky Lee Jones. V šestnácti letech si Patty koupila (prý za 50 dolarů) první kytaru a začala skládat vlastní písničky.
Po dokončení vysoké školy šla ale muzika na nějaký čas stranou, Patty se přestěhovala na Floridu a intenzivně se věnovala sportu. Žádného většího úspěchu však v tomto oboru nedosáhla. Po několika letech se vdala za muzikanta Nicka Cobba a spolu s ním se odstěhovala do Bostonu, kde začala pracovat jako servírka. Stále sice psala poezii a písničky, ale s hudební dráhou už příliš nepočítala. Přesto začala v roce 1991 vystupovat se svými písničkami v malých klubech, barech a hospodách v Bostonu. Sama s kytarou si natočila demo nahrávku se šesti písničkami a prodávala ji po svých koncertech. Netrvalo dlouho a dostala nabídku k natočení celého alba. To sice Patty v New Yorku natočila, nicméně vydáno nikdy nebylo. Přesto se rozhodla zaměřit více se na svoji hudební kariéru. Jejím první úspěchem byla nová nahrávka písně I Write the Book, která vyšla v roce 1992 na kompilaci Legacy II – A Collection of Singer Songwriters u High Street Records.
Ačkoli ji manžel v její hudební kariéře podporoval a dlouho mezi nimi vše vypadalo skoro idylicky, rozhodl se v roce 1994 jejich manželství ukončit. Říká se, že píseň Let Him Fly napsala Patty právě jako reakci na toto jeho rozhodnutí.
V tomtéž roce natočila její píseň White Dove široce respektovaná bluegrassová skupina Southern Rail. Patty začala vystupovat ve slavné kavárně Passim’s, kde svoji kariéru začínaly Joan Baez i Suzanne Vega. Nahrála s kytarou sedm svých písniček jako demo, kterého si povšimli manažeři A&M a nabídli ji nahrávací kontrakt. Producent Nile Rogers „obstaral“ k natočení regulérní kapelu a doprovodné zpěvačky, ale Patty nebyla s výsledkem spokojena. Nakonec se jí podařilo přimět Nila k vydání původních demonahrávek, které doplnili několika novými. Album „Living With Ghosts“ plné emocí i poetiky bylo na světě. To se psal rok 1996.
Úspěch prvního alba přiměl Patty přestěhovat se do Nashvillu. Jednu z jejích písní Up and Flying zde brzy nahrála Reba McEntire. Patty začala připravovat své další album. Vyšlo v roce 1998, neslo název Flaming Red a pro mnohé z jejích posluchačů to byl doslova šok. Rockový zvuk ale vyjadřoval přesně to, co chtěla Patty svými písněmi říci.
Následující rok přinesl Patty celou řadu úspěchů: Emmylou Harris a Linda Ronstadt nahrály její Falling Down, Martina McBride nazpívala Goodbye a Dixie Chicks zařadily na závěr svého veleúspěšného alba Fly již zmiňovaný song Let Him Fly. Společně s touto skupinou pak absolvovala i turné k tomuto albu.
Zatímco její písně bylo možné slyšet v podání mnoha interpretů (Dixie Chicks mají na albu Home další dvě, další písničky natočily například Dolly Parton či Bette Midler), Patty si dala s nahráváním poněkud načas. Až na jaře 2002 vychází album 1000 Kisses, plné nádherných akustických balad. Následující turné pak zachycuje CD + DVD kolekce Kiss In Time (vesměs živé nahrávky, mimo jiné též z nashvillského Rymanova Auditoria), která vyšla (v říjnu 2003) stejně jako 1000 Kisses u ATO Records. Druhou polovinu roku 2003 strávila Patty na turné písničkářek – Songwriters Tour – společně s Mary Chapin Carpenter, Dar Williams a Shawn Colvin.
V dubnu roku 2004 by mělo vyjít další album – Impossible Dream (ATO Records), na kterém Patty podpoří řada dalších instrumentalistů a zpěváků: mezi jinými Lisa Germano na housle a Emmylou Harris, Craig Ross, Buddy & Julie Miller doprovodnými vokály.

avatar Autor: on 16.9.2012. Filed under Umělci. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*