TOPlist

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Stodola Michala Tucného bude letos opravdu setkání přátel

Jako každým rokem, i letos se na konci prázdnin sejdou v jihočeských Hošticích u Volyně všichni příznivci zpěváka Michala Tučného. Pátý ročník festivalu Setkání přátel aneb Stodola Michala Tučného se letos koná v sobotu 24. srpna 2002. Navštívili jsme proto pořadatelku festivalu, Gabrielu Novotnou, aby nám o chystané akci podala bližší informace.
Můžete nám prozradit, na koho se mohou návštevníci pátého ročníku Stodoly Michala Tučného těšit?

Gabriela NovotnáPředevším musím říci, že ve světle včerejších událostí jsme se rozhodli, společně se všemi účinkujícími (vzdávají se honorářů ve prospěch) a spolupořadateli, věnovat předpokládaný výtěžek na zmírnění následků ničivých záplav potřebným obětem a to prostřednictvím jihočeského hejtmana PHDr Jana Zahradníka, který příspěvek převezme přímo na prknech, co znamenají Stodolu Michala Tučného. A tak každý, kdo na Stodolu přijede, je také nedílnou součástí tohoto příspěvku.
Co se týká vlastního programu, kladli jsme letos velký důraz na to, abychom do Hoštic pozvali převážně ty umělce, kteří tu ješte nevystupovali. Program Stodoly bude již tradičně rozdělen na dvě části, odpolední a večerní. V tom odpoledním programu, který začíná v 10:30, máme letos hned dvě amatérské kapely. Tou první je folková skupina Vltavín, tou druhou pak hradecký Wild West, který hraje podobný styl jako například Žlutý pes, ale trochu více posazený do country. Kromě nich tam také vystoupí dívčí skupina The Apples, která hraje takovou pohodovou muziku ve stylu Beatles, uvidíte také Hanku Joovou se skupinou Bandshees, což je zase z oblasti irské hudby. Dále vystoupí Taxmeni s Vráťou Vyskočilem, Martin Maxa se skupinou, Vladimír Mišík, Paleček s Janíkem a Petr Spálený se skupinou Nové Apollo.
Ve večerním programu, jehož průvodcem bude opět Aleš Háma, uvidí návštěvníci festivalu mimojiné Václava Neckáře, Martina Maxu, Petra Kocmana, Aleše Brichtu, Ivana Hlase, Wabiho Daňka, Míšu Tučnou, Petra Spáleného, Milušku Voborníkovou či Dalibora Gondíka. Speciálním hostem večera pak bude německá country hvězda Linda Feller.
Pro některé návštěvníky bude možná trochu zklámáním, že letos neuvidí některé tradiční hosty Stodoly z předchozích ročníků, letos například nevystoupí Tomáš Linka, Honza Vyčítal, chybět budou i skupiny, ve kterých Michal Tučný kdysi začínal, jako Greenhorns či Fešáci…
Já už jsem se o tom trochu zmínila. Naším cílem letos bylo trochu obměnit složení účinkujících na festivalu. Naše country scéna není u nás zase tak moc veliká a pokud nechcete program stavět převážně na amatérských kapelách, nezbývá vám nic jiného, než dělat festival pořád s těmi stejnými interprety. Naopak, myslím si, že je docela zajímavé, když se večer na pódiu kromě zástupců country a folku objeví třeba Aleš Brichta nebo Václav Neckář, kteří zpívají úplně jiný žánr a zazpívají country písničky podle sebe, jak je oni sami cítí. Posluchači tak uvidí a uslyší něco nového, co ani netušili, že někdy budou moci vidět. A to rozhodně činí celé naše Setkání zajímavějším.
Loni jste předvedli některé nové technické prvky, např. velkoplošnou projekci, plánujete i letos nějaké podobné rozšíření festivalové produkce?
Marek Černoch, Petr Kocman a SchovankyLetos jsme měli připravenou opět jednu velkou novinku. Večerní show mělo být celé pojaté v bohatém vizuálním provedení ve stylu filmu Elektrický jezdec. Bohužel, sled událostí v posledních dnech trochu všechno změnil a abychom na povodňové konto mohli dát co nejvíce peněz, udělali jsme i škrty v našich dramaturgickych plánech. Ale přece jen malé vylepšení bude.
Z netechnických zajímavostí festivalu bych pak ráda upozornila na dárek ke vstupence, který obdrží prvních 5555 návštěvníků festivalu. Tím dárkem je klobouček od firmy TONAK.
Další naše akce souvisí s tím, že si připomeneme nedožité 55. narozeniny Michala Tučného. Každý návštěvník, který prokáže, že mu v době konání festivalu je 55 let, tedy, že se narodil v období mezi 24. srpnem 1946 a 24. srpnem 1947, má vstup na festival zdarma.
Pojďme teď trochu odbočit od festivalové tématiky, neboť jednou z vašich dalších aktivit na které se podílíte, je vydávání nahrávek Michala Tučného. Můžete našim čtenářům prozradit, zda v nejbližší době plánujete vydání nějakého dalšího titulu?
My osobně neplánujeme, ale hudební vydavatelství plánují. V nejbližší době chystá cédéčko společnost Sony Music/Bonton. V září by totiž měla vyjít reedice živého koncertu Ve Valdickým lapáku. Tenkrát nebyl náklad tohoto titulu příliš veliký a tak ho spousta lidí nemá. To album se natáčelo přímo ve Valdicích, když tam táta hrál jako jeden z prvních, kteří tam kdy udělali koncert. Takže právě toto cédéčko by na podzim mělo vyjít.
Zajímavým jevem je určitě také fakt, že alba Michala Tučného se i sedm let po jeho smrti dokážou prosadit v tvrdé konkurenci zahraničních i domácích hvězd populární hudby a pokaždé, když se objeví nějaké nové album Michala Tučného, tak se s ním dozajista setkáme mezi nejprodávanějšími tituly v ČR. Čím si vysvětlujete trvající popularitu těchto nahrávek.
Já si myslím, že je to hlavně o interpretaci. Samozřejmě také o textech a výběru písní. Posluchači musí interpretovi věřit to, o čem zpívá. To je asi celý ten zázrak popularity a prodejnosti. Ovšem musí to mít v sobě, to se nedá nijak předem vykalkulovat.
Vraťme se teď oklikou zase k festivalu. Jistě mi dáte za pravdu, že jeho živá atmosféra je opravdu jedinečná, nicméně jsou lidé, kteří se ho z nejrůznějších důvodů nemohou zúčastnit nebo by si jeho atmosféru rádi znovu připomněli někde v klidu svého domova. Neuvažujete třeba o vydání záznamu koncertu na videokazetách či pouze jako zvukový záznam na CD?
Medard Konopík a Věra KočišováSamozřejmě, že máme nabídky, aby jsme to udělali. My to ale dělat nechceme. Třeba k tomu někdy dojde, ale zatím ne. Myslím si, že ten úspěch je daný především atmosférou tam na tom místě. Když si potom pustíte záznam celého koncertu, tak zjistíte, že zpěváci zpívají písničky, které sami dobře neznají. Musí se je naučit a nazkoušet tady v Praze, nejsou jim ušity přímo na tělo, takže jsou tam občas nějaké ty chybky a myslím, že se toho nemůže nikdo vyvarovat. My jim to pochopitelně vůbec nezazlíváme. Dalo by se samozřejmě vybrat cédéčko, ale myslím, že je to zatím zbytečné Můžeme to udělat třeba k desátému výročí Stodoly, potom už to má smysl. Ale dělat to jednou za dva roky, proč?
Na závěr našeho povídání bych vám chtěl dát možnost vzkázat něco našim čtenářům. Co by to mělo být?
No, pochopitelne, aby se v sobotu 24. srpna 2002 přijeli do Hoštic pobavit a tím pomohli i dobré věci. A když se jim to nepodaří, tak další Stodola bude opět za rok… určitě za radostnějších okolností.
Děkuji za rozhovor.

avatar Autor: on 21.8.2002. Filed under Rozhovory. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*