TOPlist

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Zpívající blondýnka pod Jižním křížem

Před několika dny se Gábina Goldová vrátila z dvoutýdenního koncertního turné po Austrálii. Není příliš obvyklé,že čeští zpěváci vystupují v zahraničí. Možná občas zapěje nějaký ten slavík dojatým babičkám v Německu. Ale Austrálie je přece jen o kousek dál. Prozraď nám, jak se dostala česká zpěvačka ke klokanům?
Jednoduše, přece přes Polsko. Abych to vysvětlila, vystupuji poměrně často v polské televizi. Protože Poláků je nejen plné Polsko, ale jsou doslova rozlezlí po celém světě, mají také svojí celosvětovou satelitní TV Polonia. Hlavní pořadatel, pan Tadeusz Matkowski, chtěl do programu buď Marylu Rodowicz nebo Gabi Gold. Maryla se nechala slyšet, že je to daleko, a že se jí tam nechce. Tak jsem teda letěla ke klokanům já.

Takže jsi zpívala jenom pro Poláky nebo i pro Čechy?
Čechů je v Austrálii poměrně málo,proto tam také létá málo českých umělců.Vím,že tam byli nedávno Fešáci a tři měsíce před námi tam zpíval Karel Gott.Proto se Češi hodně stýkají s Poláky,je tam mnoho smíšených manželství a pořádají i společné akce.Přišlo za mnou po vystoupení vždy mnoho Čechů a dojalo mně setkání s panem Karlem,který pochází jako já z Havířova,kterému tekly slzy,že si může po více než po třiceti letech popovídat česky s rodačkou.
Jaké byly tvé první dojmy?
Přestože mně všichni upozorňovali na to,že když u nás začíná léto,tak u nich začíná zima,těšila jsem se přece jen tajně na sluníčko.Toho jsem si však užila jenom v Perthu.Jenže do moře jsem stejně nevlezla,protože dva dny před naším příjezdem tam žralok sežral člověka.Ale je pravda,že v Austrálii je skutečně všechno naopak.To,že se tam jezdí vlevo,to se většinou ví,ale že se zámky zamykají opačně než u nás,kohoutky se otáčejí opačně než u nás,a dokonce i voda v záchodě se točí opačným směrem,to mně překvapilo.Z fyziky bychom zřejmě všichni měli vědět proč,ale nikdo mi to stejně nevysvětlil.

Viděla jsi na obloze Jižní kříž?
Asi jo,ale nevěděla jsem o tom.Je fakt,že mi připadlo divné,když jsem na obloze neviděla Severku,proč,to jsem pochopila,až když se mně stejně zeptala moje drahá druhá polovička doma.

A co australská divoká příroda?
Té jsem si bohužel neužila,protože v buši se kulturáky nestavějí.Ale velkým zážitkem byla pro mě návštěva Cohunu Park v Perthu, kde jsem krmila klokany a mohla si pochovat koaly. Ty jsou strašně roztomilé,pořád pospávají a je jim všechno jedno. Jak jsem se dozvěděla, živí se listy eukalyptů,které obsahují jakýsi opiát, takže se ráno probudí, sežerou pár listů a jsou celý den happy. Horší to bylo v proslulém podmořském akváriu v Sydney. Tam mně v proskleném tunelu vyděsil žralok tak, že jsem zařvala jako tur a zájezd japonských turistů nechal žraloky žralokama a začal si natáčet mně. Musel být na mně asi pěkný pohled.

Přírody jsi si tedy přeci jenom stihla užít až až,ale většinu času jsi trávila mezi lidmi, jací jsou Australani?
Skutečných Australanů je málo,protože většinu obyvatelstva tvoří přistěhovalci,jen od roku 1945 jich přišlo 3,5 milionu,což je jedna šestina obyvatel.Také jejich první otázka zní : Where are you from? Neptají se tě jako turisty,ale myslí tím,ke které komunitě patříš.Jestli k Rusům,Polákům,Řekům,Italům,Číňanům… no tak aspoň na to se mně neptali.Skutečného původního obyvatelstva je už jen asi 1%,říká se jim aboriginálové,a patří většinou k nejchudší vrstvě.Ale dozvěděla jsem se,že údajně nejbohatší australští podnikatelé jsou původem aboriginálové.S těmi jsem se nesetkala,zato jsem pár domorodců viděla hrát na ulici na jejich lidový nástroj,zvaný digiridou. Vypadá jako strašně dlouhá fujara,nejspíš bych to přirovnala k alpským rohům.

Jsi zpěvačka,takže předpokládám,že tě zajímala také australská muzika.Nemyslím teď jejich světově známé kapely nebo zpěváky,ti ostatně vystupují i u nás -nedávno AC/DC,Nick Cave.Ale objevila jsi něco,co u nás neznáme?
Samozřejmě jsem prolezla spoustu krámů s cédéčky a v jednom z nich mi nabídli originální „aboriginérské country“.Do kapely Yothu Yindi jsem se doslova zamilovala.

Když jsme u té muziky,vraťme se teď k tobě a tvým koncertům.Kde jsi všude zpívala a kde se ti nejvíce líbilo?
Vystupovala jsem v Perthu,Melbourne,Brisbane,v Sydney a Adelaide.Musím se přiznat,je těžké říci,kde to bylo nejlepší.Každé město mělo své kouzlo,každý sál byl jiný,a lidé byli všude naprosto úžasní. Města jsou stavěna v moderním stylu,starých staveb je velmi málo,pouze pár „starých“ kostelů,stejně zamčených.Bylo pro mně zážitkem stát v Sydney před slavnou budovou opery a nezkazila mi to ani myšlenka,že tam na pódiu hlavního sálu asi těžko budu někdy vystupovat.Zato mně docela potěšilo,že mé zuřivé reportérské chtíče neskončily pádem z proslavené „skály sebevrahů“ poblíž centra Sydney.

Na závěr jedna dotěrná otázka.Co Australani jako chlapi?
Oproti Američanům,kde vidíš samé knedly,jsou to lidi,kteří velmi dbají na svou fyzickou krásu.Hlavně po ránu vidíš na ulicích opravdu stovky běžců. A chlapi? No,velmi pohlední,ale bylo mi řečeno-sama jsem to nezkoušela-že jich je jedna třetina homosexuálů.Dokonce letecká společnost Quantas,se kterou jsme letěli,má podmínku pro přijetí svých zaměstnanců homosexuální orientaci.Dokud jsem to nevěděla,byla jsem v letadle dost rozčarována,nikdo ze stevardů si mně vůbec nevšímal,až jsem pojala podezření,že mám na nose nějakýho hnusnýho beďara.No prostě ženské se tam doslova rvou o chlapy.Byla jsem šokovaná,když jsem se dozvěděla,že ženatí chlapi nezahýbají manželkám se sekretářkou,ale jezdí si do jejich „Perlovky“,kde na ně mávají kabelkou prostituti.Je tam fakt všechno jinak.Takže si dovedete představit,že když jsme přistáli ve Frankfurtu,plakala jsem radostí,že jsem zase v rodné Evropě.A nejen proto,že po mně už zas mlsně pokukovali brunátní,vypasení Němci.
Děkuji za rozhovor.

avatar Autor: on 29.6.2001. Filed under Rozhovory. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*