TOPlist

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

New Country Petra Kocmana

Petr KocmanJméno Petra Kocmana není všem příznivcům kvalitní české country hudby jistě neznámé. Hráč na foukací harmoniku, kytarista a zpěvák skupiny Greenhorns nedávno rozčeřil poklidné vody české country scény založením zbrusu nové formace s názvem Petr Kocman Band. První koncert Petr Kocman Bandu se uskutečnil v pražské restauraci Na Vlachovce. Server CountryWorld.cz zastihl Petra při jeho vystoupení v pražském Country klubu Rikatádo (11. dubna 2003). V pořadí třetí veřejné vystoupení Petr Kocman Bandu se neslo ve skvělé atmosféře, která ke skvělé americké moderní country music bezesporu patří. Během přestávky poskytl Petr Kocman našemu serveru exklusivní rozhovor, jehož záznam vám nyní předkládáme.
Petře, můžeš našim čtenářům představit složení své nové kapely?
Podařilo se mi sestavit kapelu ze samých mladých lidí, kteří jsou profesionálové a mají o tuto muziku zájem. Jejich hudební záběr je opravdu velmi široký – od jazzu až po rockovější věci, funky a tak podobně. Na elektrickou kytaru a steel kytaru hraje David Babka, kterému jsem před nedávnem dal současně i lano ke Greenhornům, na baskytaru hraje David Kozel a u bicích sedí Ota Jarka. (Zpěv, elektrické a akustické kytary a foukací harmonika patří pochopitelně Petrovi Kocmanovi – pozn. redakce)

V podtitulku vašich koncertů nalezneme spojení „new country.“ Co si pod tímto označením mají posluchači představit?
„New Country“ je takový zvláštní název, který jsme si společně vymysleli s mým kamarádem Allanem Mikuškem, se kterým mimochodem plánuji také bližší spolupráci. A pod tím spojením „new country“ se dá opravdu najít široké spektrum hudebních stylů, od moderní country music, přes rokenrol, oldies až třeba po písničky mých oblíbenců, kterými jsou ZZ Top nebo Eric Clapton. Čili to spektrum je opravdu široké a každý si v něm najde to své.

Zmínil jsi jméno skupiny ZZ Top, což byla toková tvoje společná láska s Michalem Tučným. Myslíš si, že by Michal, kdyby ještě žil, šel také podobnou cestou?
Já si opravdu netroufnu říci, jakou cestou by se Michal ubíral. Těsně před tím, než Michal zemřel, byl u nás v Brně na návštěvě a vím, že plánoval sestavit přesně takovouto kapelu, ze samých mladých lidí, což už bohužel nestihl. Takže mohu jedn odhadovat, že by se touto cestou nejspíše ubíral. Ale vždy, když hraji na koncertě nějakou tu písničku od ZZ Top, tak ji posílám Michalovi a myslím, že je za to rád.

Určitě sleduješ aktuální vývoj na americké country scéně, který ze současných intrepretů je ti nejbližší?
Petr při svém vystoupení na Stodole Michala Tučného 2002 v Hošticích Samozřejmě, americkou country scénu sleduji velmi bedlivě. Z Ameriky mi neustále chodí nejrůznější cédečka s novinkami. Já jsem totiž blázen do cédéček a mám doma už docela slušnou sbírku, která čítá přes 1200 kompaktů. Kromě country hudby sleduji pochopitelně i rockovou oblast, ale většinou se zaměřuji na moderní country music. V dnešní době však vzniká a přichází spoustu nových kapel a interpretů, které už nestačím ani sledovat. Připadá mi však, že i když je ta muzika super zahraná, super zazpívaná a super namíchaná, tak je pořád taková stejná a sterilní. Takže já mám mezi countryovými hvězdami několik svých favoritů. Je mezi nimi například Hank Williams Jr., což je taková trochu specifická odnož country music, mým velkým miláčkem je také Travis Tritt, což už je zase blíže jižanskému rocku. A pak samozřejmě Brooks & Dunn, Tim McGraw, Ricky Skaggs, Marty Stuart, Vince Gill a další.

Už jsi tu dnes vyslovil jméno Allana Mikuška, který hraje podobný styl jako ty. Naznačil jsi, že plánujete nějakou společnou akci, můžeš být trochu konkrétnější?
S Allanem plánujeme spolupráci v tom směru, že chceme udělat společný duet. Nicméně kromě toho se rýsuje i jedna větší společná akce, která by se měla uskutečnit někdy v říjnu tohoto roku. Více teď nemohu prozradit, neboť vše je opravdu ještě v jednání. Ale na podzim by k této spolupráci mělo dojít s tím, že by Allan vystoupil jako host s mojí kapelou.

Tvoje jméno je spjato se skupinou Greenhorns, jak se na tvé sólové aktivity koukají Greenhorni a Honza Vyčítal. Nežárlí trochu?
Petr po boku Honzy Vyčítala v Hošticích 2000V tomhle mám tak trochu štěstí. I když jsem u Greenhornů věkem nejmladší, tak jsem druhým služebně nejstarším členem skupiny, hned po Honzovi Vyčítalovi. Ve skupině jsem již osmým rokem a vždy jsem jí zachovával prioritu, protože je to taková moje srdeční záležitost a velká láska už od útlého dětství a samozřejmě je to pro mně velká čest, že můžu vedle Honzy hrát. Nicméně, Honza s pochopitelných důvodů chce hrát spíše méně a já naopak bych zase chtěl hrát co nejvíce, protože se muzikou živím. Kromě toho chci hrát i muziku, která se liší od tradičního greenhornovského repertoáru a která je orientována právě směrem k moderní country. Důkazem toho, že mi v tomto Honza fandí je snad i to, že mi na mojí sólovou desku napsal jeden text. Osobně si myslím, že moje práce s vlastní kapelou Greenhorny nijak neohrožuje. Fungujeme v takové vzájemné paralele a myslím si, že to je v pořádku.

Kromě Greenhornů jsi se před časem účastnil dalšího zajímavého projektu – Kocman Country Family. Rýsují se nějaké další aktivity v tomto směru?
Plánů by samozřejmě bylo hodně, protože je o tento projekt velký zájem. Ale pod tím názvem Kocman Country Family se kromě mne skrývá také můj tatínek, se kterým jsem od malinka hrával a potom také Karel Vágner, Mistr basu, kterého jsme do naší rodiny adoptovali jako strýčka Charlieho. A pochopitelně, dát dohromady čas Karla Vágnera, čas můj a čas mého táty je opravdu tak těžké, že v nejbližší době o žádném společném vystupování neuvažujeme. Zatím je stále v prodeji naše společné album Sranda Country a podle všeho se docela dobře prodává. Občas se samořejmě stane, že natočíme nějakou tu televizi, ale dát dohromady klasické koncertní vystoupení je v tuto chvíli nemožné.

Vraťme se ale zpátky k Petr Kocman Bandu. S novou kapelou většinou přichází i nová deska…
Musím říci, že jsem tuto otázku čekal. Nicméně nic takového zatím neplánujeme. Na našich koncertech hraji i písničky ze svého prvního sólového alba Dej country štěstí, které mi vydal již zmiňovaný Karel Vágner, čili zatím nemám vyslovenou potřebu udělat nějaké nové album. Zatím shromažďuji materiál, píšu písničky, protože bych svojí další desku chtěl mít vysloveně autorskou. Co se týká textů, jsem v úzké spolupráci s takovými lidmi jako jsou Pavel Vrba, Petr Rada, Honza Vyčítal, Bezi Jr., kteří tvoří takové moje zázemí. Hudbu bych pak měl pro toto album skládat výhradně já. Ale jak jsem již řekl, chci si na všem dát hodně záležet a proto zbytečně na novou desku nespěchám.

Kam bys v nejbližší době pozval naše čtenáře na koncert Petr Kocman Bandu?
Teď zrovna nemám před sebou diář, ale v nejbližší době hrajeme určitě 15. května 2003 v Praze v Rikatádu, jinak nás budou moci vidět návštěvníci letošních plzeňských oslav osvobození, dále pak v Roztokách u Prahy a samozřejmě i v jiných městech naší republiky. Určitě bych všem doporučil sledovat moje stránky countrymusic.cz a samozřejmě CountryWorld, kde jsou také k dispozici aktuální termíny našich koncertů.

Děkuji za rozhovor.

avatar Autor: on 16.4.2003. Filed under Rozhovory. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*