TOPlist

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

John Denver Tribute: Rozhovor s autorem projektu Vladislavem Růžou

Vladislav RůžaJak jsme vás již na našem serveru informovali, připravila hradecká Agentura Casey na tento rok zajímavý koncertní projekt s názvem John Denver Tribute, ve kterém skupina EAGLES & HORSES zahraje a zazpívá největší hity americké písničkářské legendy Johna Denvera, který by 31. prosince 2003 oslavil šedesáté narozeniny. Jelikož se jedná o opravdu ojedinělý projekt, rozhodli jsme se kontaktovat pana Vladislava Růžu, majitele pořádající Agentury Casey Hradec Králové, aby nám o celém projektu prozradil více.

Mohl byste nám na začátek prozradit, kdo je původcem myšlenky projektu John Denver Tribute
Tak tohle mi už asi nikdo z trika neodpárá, ale zas na druhou stranu, ani nechci. Někdy v roce 1976 jsem si náhodou zakoupil dvojalbum jakéhosi amerického písničkáře Johna Denvera s názvem An Evening with John Denver. Byly na něm písně, které mě pohladily po duši svou melodikou, že dnes mám těch kompaktů něco kolem padesátky.

Propojení některých kapel východočeského regionu ve skupině Eagles & Horses je vcelku logické. Jak se však k projektu dostali další hudebníci, jako Tomáš Linka, Pavel Zajíc a další?
Když jsme s mými úhlavními přáteli Pavlem Zajícem a Pavlem Jimem Drengubákem čekali na východ slunce nad Country Clubem Lucie v Hradci Králové ve společnosti Jima Beama, tak jsem jim na stůl předložil projekt John Denver. Původní verze byla, že by hráli Nezmaři a zpíval Radek Novák s Poupaty. Kapelníkem měl být Víťa Troníček. Se západem slunce bylo všechno jinak. Sestavení kapely dostali na triko Petr Havrda (Wild West) a Přemek Dolan (Lokálka), kteří postavili základy na muzikantech z blízkého okolí. Pavel Zajíc je naším externím nebo extrémním zpěvákem, jak chcete. Tomáše Linku jsme oslovili, protože nejvíce proslavil Denverovu tvorbu v naší republice, navíc je to velký parťák.

Kdo vybírá repertoár pro Eagles & Horses? Zaměřujete se hlavně na skladby, které jsou u nás známy z českých verzích nebo jste písně vybíraly podle jiného klíče, např. podle vlastní úvahy „kapely“?
Výběr repertoáru se řídil několika hledisky. Při takovém množství opusů se žádný autor neubrání, aby, ať už bez úmyslu, či úmyslně, nevykrádal sám sebe. Mimo jasné hity Johna Denvera jsme se snažili nalézt i písně, které by nějakým způsobem vybočovaly z jeho standardní tvorby, tak aby se i koncert dal zpestřit a neutloukl sám sebe. Musí to mít tah na bránu.

Pro dosažení takového cíle jsou důležitá i aranžmá. Inspirovali jste se v tomto směru Denverovým originálem nebo jste dali volnou ruku některému (či některým) z členů Eagles & Horses?
Eagles & HorsesAranžmá jednotlivých písniček opět sleduje několik hledisek.
a) Úcta k autorovi a původnímu aranžmá, tzn.píseň zůstává v původní podobě pokud cítíme, že by ji nějaký nový kabát poškodil – vždy se nabízí základní otázka a ta zní „PROČ?“
b) Použité aranžmá v originálu je příliš klišovité a v současné době nemoderní, takže se nabízí možnost zkusit to udělat jinak a původní verzi tím neublížit.
Shrnuto a podtrženo snažíme se, samozřejmě v rámci možností, o co nejcitlivější a uctivý přístup k Denverově tvorbě s možností vlastního přínosu. Proto jsme také hledali název kapely a nechtěli vytvořit John Denver revival.
Obecně se dá říci, že aranžérsky se na tom podílejí svým způsobem všichni a pouze v případě, že něco není opravdu v pořádku, vystřídá demokracii, tuhý absolutistický despotismus, byť s lidskou tváři uměleckého vedoucího souboru, jemuž se říká kapelník, a v těchto ojedinělých případech, ústy souboru, i jinak.

Jak jsou uváděny písně, které existují v českých verzích? S původním anglickým textem, nebo v české úpravě?
Většina písniček je v originálu, pouze ty, které zpívá a u nás proslavil Tomáš Linka, jsou s českými texty. Jo, a samozřejmě ještě u Bobkovy verze „Veď mě dál cesto má“. Našli jsme jich sice více, ale přiznám se, že nám vadí, že jsou zpravidla úplně o něčem jiném než v originále, anebo zachovávají téma, ale zas se předělávatel nevejde do původních melodických frází. Osobně vycházíme z toho, že autor asi věděl nejlíp, proč to napsal právě tak jak to napsal.Takže pokud písnička nesplňuje tato základní měřítka, raději se přikláníme k dobrému originálu, než k pokroucené atrapě.

Kde bude John Denver Tribute v nejbližší době k vidění a slyšení?
3. května 2003 na hradecké Hudlovačce, ale to bude velmi zkrácená verze. A když všechno dobře dopadne, tak 4. května 2003 v Plzni na oslavách osvobození americkou armádou. Samozřejmě se chystáme na Zahradu, kde bychom měli hrát 5. července. Termíny dalších koncertů se budou objevovat na webových stránkách Agentury Casey, tak jak budou potvrzovány pořadateli.

Nemáte v plánu koncerty natáčet a nahrávky vydat na živém albu?
O živé nahrávce zatím neuvažujeme, ale 16. května zamíříme do studia ve Vyšším Brodě za Honzou Friedlem, kde se cítíme jako doma. Oko staromilce potěší poctivé dva palce magnetofonového pásu, mixážní pult na kterém údajně nahrávali a míchali legendární Pink Floyd a také velmi přívětivý pan majitel, který je nejspíš příznivcem zpěvu Radka Nováka, neb nežádá honoráře za natočení tohoto CD.

Pokud by měl některý z pořadatelů hudebních akcí zájem o koncert John Denver Tribute, kam a na koho se má obrátit?
V prvé řadě na pokladníka svého zařízení, spolku či organizace, která by o koncert měla zájem. Přestože se jedná o vzpomínkovou akci , má to bohužel (tedy bohužel pro pořadatele) stránku nákladovou, tudíž finanční, ta je jasně dána ekonomickými podmínkami našeho státu a značnou exkluzivitou celého projektu. Přitom všem nám ale jde hlavně o to připomenout jak osobnost, tak tvorbu Johna Denvera co nejširšímu počtu lidí, kterým se ty písničky líbí a třeba ani netuší, že jsou právě od něho.

Děkuji za rozhovor.

Bližší informace naleznete na internetových stránkách Agentury Casey – www.hka.cz/casey, nebo na e-mailové adrese caseyruza@tiscali.cz Informace o aktuálních termínech jednotlivých vystoupení naleznete také na našem serveru v sekci Kulturní servis.

avatar Autor: on 15.4.2003. Filed under Rozhovory. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*