TOPlist

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Pozoruhodný Časosběr Pepy Maliny

Časosběr - booklet

Časosběr – booklet

Album poskládané z písniček a instrumentálek, které v průběhu let složil Pepa Malina přináší svěží, povětšinou akustickou muziku na rozhraní folku, country, moderního bluegrassu a jazzu. Přestože se v třinácti skladbách na Časosběru postupně představují na tři desítky muzikantů, nepůsobí výsledek jako nesourodá směs, ba právě naopak. Střídání interpretů, stylů i nálad vyznívá naprosto přirozeně a vytváří příjemně poslouchatelnou mozaiku s řadou pozoruhodných okamžiků.  Nejmladší z trojice bratrů Malinu se na svém albovém debutu představuje nejenom jako výborný houslista, kytarista a hráč na nejrůznější flétny, ale také jako šikovný autor. Kromě toho, že napsal veškerou muziku, připojil i několik vlastních textů. Prozkoumejme tedy Časosběr podrobněji.

K nejvýraznějším nahrávkám patří hned úvodní Romantická, na míru ušitá pro Blanku Táborskou a muzikanty z AG Fleku. V instrumentálce O prázdninách se nad precizní rytmikou bubeníka Davida Landštofa a baskytaristy Adama Stivína klene sólo kytary Steva Walshe. Závodník v podání Míši Leichta je povedenou baladou aspirující na zařazení do klasických country zpěvníků. Nádherný hlas Katky García a výrazné flétny Pepy Maliny povznášejí nenápadnou „irskou“ písničku Heartbreaking mezi jednoznačné vrcholy alba. K nim rozhodně patří i houpavě vláčná a přesto plná napětí This House Ain’t No Home, skvěle zazpívaná Peterem Rowanem a takřka geniálně doplňovaná trubkou Miloslava Hloucala. Příjemné vybočení směrem k jazzu nabízí Answers To My Questions, ke které si anglický text napsala Svatka Štěpánková.

Další zásadní nahrávkou na albu je písnička Jen málo. Text berounského básníka Jana Velíška skvěle souzní s typickou poetikou Roberta Křesťana (…jen málo polibků tak nelítostně pálí/ jako ten Jidášův na neholenou líc…) a nebýt hammondek Jakuba Zomera, člověk by se snadno mohl domnívat, že má co do činění s novou písní Druhé trávy. Ostatně, členové kapely – bubeník Kamil Slezák, kontrabasista Tomáš Liška a kytarista Emil Formánek – zde nechybějí.

Po instrumentálce Časosběr, v níž  excelují housle Pepy Maliny a která dala albu název, přichází dvojice méně výrazných a v kontextu celého projektu možná i trochu zbytečných písní: Náladu milostné Buď tu se mnou v podání Petr Bendeho posouvá směrem k hlavnímu proudu country steel kytara Zbyňka Bureše, následující Letím přes veškerou snahu zpěvačky Ivy Marešové hudebně i textově (…běžím, stoupám, letím za tebou / bez křídel k tvému objetí…) vplouvá do stojatých vod pop music. Závěrečná lehoučká jazzová instrumentálka Ve větru s lyrickým klavírem Jakuba Zomera nicméně vrací posluchače zpět k jiskřivému muzikantství a je zdařilou tečkou za více než povedeným albem.

Pochvalu si zaslouží i vkusný obal nabízející vedle řady fotografií z natáčení i autorovy postřehy k jednotlivým písním, které mile dokreslují přípravy a natáčení Časosběru.

Časosběr je výborné album skvěle prezentující šíři talentu Pepy Maliny. Oproti očekávání sice poněkud šetřil své housle, na straně druhé ukázal, že stejně dobře dokáže vykouzlit nejrůznější nálady i pomocí fléten a že je i výrazným autorem. Navíc na Časosběru se mu podařilo dát dohromady nebývalé společenství báječných muzikantů a jednotlivé skladby dotáhnout do takřka dokonalého tvaru. Kapely, v nichž Pepa Malina působí (Cop, Malina Brothers, Jimmy Bozeman & the Lazy Pigs či García) mají ve svém středu opravdový muzikantský klenot.

Pepa Malina – Časosběr
Vlastní náklad, 2013
Romantická * O prázdninách * Závodník * Heartbreaking * Z kopečka do Bražce * This House Ain’t No Home * Answers To My Questions * Na zahrádce * Jen málo * Časosběr * Buď tu se mnou * Letím * Ve větru

avatar Autor: on 16.9.2013. Filed under Recenze. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.