TOPlist
starý dobrý western 2019

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Monogram : Hit the Road (recenze)

Monogram: Hit the Road

Monogram: Hit the Road

Zanedlouho, 23. listopadu 2010, oslaví bluegrassová kapela Monogram dvacet let své existence. Přesto přinesl jubilejní rok do její diskografie teprve čtvrté album, druhé v novém tisíciletí. Šest let po cédéčku Cestou Odyssea, které nabídlo výbornou muziku, ale také poněkud rozporuplné české texty, vydal letos Monogram album Hit the Road s desítkou anglicky nazpívaných písní a třemi instrumentálkami.

V jednoduše a vkusně provedeném digipacku se mimo samotného cédéčka nacházejí už jen základní informace o autorech skladeb, složení kapely a poděkování jejích členů. Což ale příliš nevadí – kompletní texty si lze pročítat na webu skupiny a využít můžete i odkaz na videoklip k titulní písni alba (což vřele doporučuji). Podstatné je samotné CD a necelých třiačtyřicet minut muziky, která je, řečeno stručně, výtečná.

Všichni čtyři členové Monogramu (hlavní zpěvák a kytarista Jakub Racek, banjista Jaromír Jahoda, mandolinista Zdeněk Jahoda a hráč na kontrabas Pavel Lžičař) jsou prvotřídní muzikanti, což ale samo o sobě nemusí ještě nic znamenat. Na albu Hit the Road se ale potkávají nejen jejich instrumentální dovednosti, ale také skladatelská invence (jen dvě skladby jsou přejaté, jako autor doslova září zejména Jakub Racek) a promyšlená a chytrá dramaturgie.

Písně přirozeně plynou, svižnější skladby střídají lyričtější, tradiční bluegrass je prošpikován jeho moderní variantou, občas si kapela odskočí do hlavního proudu country, aby vzápětí vystřihla newgrassový kousek nabitý energií bezmála rockovou. Příkladem budiž skvostná verze Carried Away z repertoáru George Straita následovaná July Blues z pera Jakuba Racka. Ten se v obou uvedených skladbách představuje jako všestranný zpěvák, zadumanější countryová poloha mu svědčí snad ještě více než svižná bluegrassová. Což dokládá i další dvojice písní – baladická Cure For You a Whatever I Do. Skutečnou perlou je křehce milostná Just a Little – píseň, která má ambice stát se obrovským hitem. Instrumentálky na albu báječně kontrastují se zpívanými písničkami a umožňují naplno vyniknout muzikantským fíglům.

Monogram je přes svoji poměrně dlouhou historii kapela zcela současná a moderní. Její muzika má potenciál oslovit i ty, co bluegrass považují za jakési pidlikání vhodné tak akorát k táboráku. A tak věřím, že stejně jako tento styl muziky získal spoustu mladých posluchačů za oceánem, bude tomu podobně i u nás.

Časové odstupy mezi alby Monogramu postupně narůstaly až na výše zmiňovaných šest let. To poslední si vychutnávám znovu a znovu a věřím, že na další nebudu muset čekat až někdy do roku 2016 nebo snad ještě déle. Takhle svěžích a do detailu dotažených nahrávek, jako je Hit the Road, nebude totiž v našich bluegrassových vodách nikdy dost.

Monogram – Hit the Road
Vydal Jakub Racek JP 2010
Hit The Road * Carried Away * July Blues * Whisky Shot * California Dream * Cure For You * Whatever I Do * Lost Ant * Nelly And John *Blue Like Jeans * Just A Little * Kyrill * Better Days

avatar Autor: on 4.11.2010. Filed under Recenze. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*